Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacje ubezpieczeniowe, składki, ustalanie prawa do świadczeń i wypłata świadczeń pieniężnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 16 marca 1973 r.
w sprawie zgłoszeń do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacji ubezpieczeniowych, składek, ustalania prawa do świadczeń i wypłaty świadczeń pieniężnych.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 23, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organami ustalającymi obowiązek ubezpieczania społecznego rzemieślników, wydającymi legitymacje ubezpieczeniowe i dokonującymi w nich wpisów, wymierzającymi i pobierającymi składki oraz ustalającymi prawo do świadczeń leczniczych, położniczych i pieniężnych z tytułu ubezpieczenia społecznego są oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwe ze względu na siedzibę zakładu rzemieślniczego, a w zakresie wypłaty świadczeń pieniężnych - oddziały Zakładu właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osób uprawnionych do pobierania tych świadczeń.
2.
Zgłoszenia do ubezpieczenia oraz wnioski o przyznanie emerytury lub renty inwalidzkiej kieruje się do oddziału Zakładu za pośrednictwem cechu, do którego należy rzemieślnik.
3.
Wnioski o przyznanie renty rodzinnej lub zasiłku pogrzebowego po śmierci rencisty albo członka jego rodziny zgłasza się bezpośrednio do oddziału Zakładu, który wypłacał emeryturę lub rentę.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia:
1)
oddział Zakładu - oznacza oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
2)
ubezpieczenie - oznacza ubezpieczenie społeczne rzemieślników,
3)
składka - oznacza składkę na ubezpieczenie społeczne rzemieślników,
4)
organ finansowy - oznacza wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej albo urząd gminy,
5)
zaprzestanie wykonywania rzemiosła albo pracy w rzemiośle - oznacza niewykonywanie rzemiosła lub pracy w rzemiośle co najmniej przez 60 kolejnych dni,
6)
wykonywanie rzemiosła (pracy w rzemiośle) przez tę samą osobę w dwóch lub więcej zakładach rzemieślniczych - oznacza również wykonywanie dwóch lub więcej rodzajów rzemiosł w tym samym zakładzie rzemieślniczym albo pracę w dwóch lub więcej rodzajach rzemiosł.
§  3.
1.
Rzemieślnik ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia siebie lub osób z nim współpracujących w terminie 10 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania rzemiosła lub od dnia podjęcia pracy w jego zakładzie. Zgłoszenia te cech przesyła oddziałowi Zakładu w terminie 7 dni.
2.
Jeżeli rzemiosło lub praca w rzemiośle są wykonywane przez tę samą osobę w dwóch lub więcej zakładach rzemieślniczych, do zgłoszenia dołącza się jej oświadczenie wskazujące wybrany przez nią zakład rzemieślniczy dla objęcia tej osoby ubezpieczeniem.
3.
Osoba uprawniona do korzystania ze świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia z innego tytułu niż wykonywanie rzemiosła lub praca w rzemiośle dołącza do zgłoszenia do ubezpieczenia poświadczony przez cech wniosek o zastosowanie obniżonej składki.
4.
Zgłoszenia, oświadczenia i wnioski, o których mowa w ust. 1-3, składa się na formularzach, sporządzonych według wzorów ustalonych przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  4.
Rzemieślnik jest obowiązany zawiadomić, za pośrednictwem cechu, w terminie 10 dni oddział Zakładu:
1)
o zmianach, jakie zaszły w stosunku do danych zawartych w uprzednim zgłoszeniu - na nowym formularzu zgłoszenia,
2)
o zaprzestaniu, a następnie o wznowieniu wykonywania rzemiosła lub pracy w rzemiośle - odrębnym pismem.
§  5.
Obowiązek ubezpieczenia oraz wysokość składki ustala się na podstawie dokumentów określonych w § 3.
§  6.
Po ustaleniu obowiązku ubezpieczenia oddział Zakładu zawiadamia rzemieślnika o objęciu ubezpieczeniem jego lub osoby z nim współpracującej, o kwocie podstawy wymiaru emerytury, renty i składki oraz o wysokości wymierzonej składki, jak również dołącza do zawiadomienia książeczkę wpłat składek i legitymację ubezpieczeniową dla rzemieślnika lub dla osoby z nim współpracującej.
§  7.
1.
Jeżeli rzemieślnik lub osoba z nim współpracująca nie spełnia warunków do objęcia ubezpieczeniem oddział Zakładu wydaje z urzędu decyzję o nieobjęciu ubezpieczeniem.
2.
W innych sprawach niż określone w ust. 1 oddział Zakładu wydaje decyzję na wniosek osoby, której decyzja bezpośrednio dotyczy.
3.
Decyzje powinny zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie o środkach odwoławczych oraz powinny być bezzwłocznie doręczone osobom, których bezpośrednio dotyczą.
§  8.
1.
Do legitymacji ubezpieczeniowej oddział Zakładu wpisuje dane dotyczące zgłoszonych członków rodzin, uprawnionych do świadczeń leczniczych i położniczych.
2.
W razie ustania prawa, o którym mowa w ust. 1, rzemieślnik lub osoba z nim współpracująca ma obowiązek przedstawienia w terminie 10 dni legitymacji ubezpieczeniowej właściwemu oddziałowi Zakładu w celu dokonania odpowiednich zmian.
§  9.
Na wniosek rzemieślnika lub osoby z nim współpracującej oddział Zakładu wpisuje do legitymacji ubezpieczeniowej okresy ubezpieczenia wymienione w art. 7 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 23, poz. 165) oraz okresy zaliczalne do okresów ubezpieczenia, wymienione w art. 8 tej ustawy.
§  10.
1.
Rzemieślnik opłaca za siebie oraz za osoby współpracujące składki w łącznej, pełnej wysokości za kolejne miesiące ubezpieczenia.
2.
Składki opłaca się w terminie do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły; wpłat dokonuje się w urzędzie pocztowym za pomocą wydanych przez oddział Zakładu blankietów wpłat składek lub w drodze przelewu bankowego.
§  11.
Od nie opłaconych w terminie składek oddział Zakładu dokonuje wymiaru dodatku za zwłokę w wysokości określonej przepisami o zobowiązaniach podatkowych.
§  12.
Zmiany wysokości składki dokonuje się od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zaszły okoliczności uzasadniające tę zmianę.
§  13.
1.
Niewykonywanie rzemiosła lub pracy w rzemiośle z powodu choroby powodującej niezdolność do pracy albo z powodu odbywania służby wojskowej potwierdza cech na odwrocie dwóch odcinków blankietu wpłaty składki za dany miesiąc:
1)
w razie choroby - po okazaniu legitymacji ubezpieczeniowej z wpisanymi okresami czasowej niezdolności do pracy,
2)
w razie odbywania służby wojskowej - po okazaniu odpowiednich dokumentów wojskowych.
2.
Odcinek blankietu przeznaczony dla posiadacza rachunku, z potwierdzeniem danych, o których mowa w ust. 1, dostarcza się oddziałowi Zakładu.
§  14.
1.
Świadczenia lecznicze i położnicze przysługują rzemieślnikowi i członkom jego rodziny po okazaniu:
1)
legitymacji ubezpieczeniowej oraz
2)
dokumentu, z którego wynika, że rzemieślnik nie zalega z opłatą składek za okres przekraczający 3 miesiące, albo dokumentu stwierdzającego okoliczności zwalniające od obowiązku płacenia składki (§ 13).
2.
Świadczenia lecznicze i położnicze przysługują osobom współpracującym i członkom ich rodzin po okazaniu legitymacji ubezpieczeniowej poświadczonej przez rzemieślnika w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
3.
Poświadczenie przez rzemieślnika legitymacji ubezpieczeniowej osoby współpracującej jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że należne składki zostały opłacone.
4.
Świadczenia lecznicze i położnicze przysługują rencistom i członkom ich rodzin po okazaniu legitymacji rencisty uprawniającej do świadczeń leczniczych wraz z odcinkiem przekazu emerytury lub renty otrzymanej w ostatnim miesiącu.
§  15.
Do wniosku o przyznanie emerytury należy dołączyć:
1)
dokument stwierdzający datę urodzenia (§ 24),
2)
dokumenty stwierdzające następujące okresy zaliczalne do okresów ubezpieczenia, jeżeli osoba zgłaszająca wniosek nie ma okresu ubezpieczenia wymaganego do przyznania emerytury na podstawie art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników:
a)
wykonywania we własnym imieniu rzemiosła na obszarze Państwa Polskiego przed dniem 1 stycznia 1973 r. (§ 27),
b)
nauki rzemiosła na obszarze Państwa Polskiego przed dniem 1 stycznia 1973 r. (§ 28),
c)
zatrudnienia, równorzędne z okresami zatrudnienia i zaliczalne do okresów zatrudnienia w rozumieniu art. 8-10 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 6, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i Nr 53, poz. 341),
d)
ubezpieczenia społecznego na podstawie szczególnych przepisów,
3)
dokument stwierdzający, że rzemieślnik przestał wykonywać rzemiosło lub że osoba z nim współpracująca przestała wykonywać pracę w rzemiośle (§ 31), a jeżeli rzemieślnik wykonuje nadal rzemiosło - dokument stwierdzający wysokość dochodów lub opłacanego podatku albo opłaty skarbowej (§ 32 ust. 1),
4)
dokumenty stwierdzające, czy rzemieślnik lub osoba z nim współpracująca posiada dochody z innych źródeł niż wykonywanie rzemiosła lub praca w rzemiośle (§ 33).
§  16.
Do wniosku o przyznanie renty inwalidzkiej należy dołączyć:
1)
dokumenty wymienione w § 15, a jeżeli wniosek dotyczy renty z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku rzemieślnika przy wykonywaniu rzemiosła lub wskutek wypadku osoby z nim współpracującej przy pracy w rzemiośle - dokumentację wypadku (§ 29),
2)
zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające stan zdrowia,
3)
dokument stwierdzający okresy czasowej niezdolności do pracy, jeżeli wniosek dotyczy renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa powstałego z innych przyczyn niż wypadek przy wykonywaniu rzemiosła lub pracy w rzemiośle (§ 35).
§  17.
Do wniosku o przyznanie renty rodzinnej dla małżonka należy dołączyć:
1)
decyzję, którą przyznano rzemieślnikowi lub osobie z nim współpracującej emeryturę lub rentę inwalidzką, albo odcinek ostatniego przekazu pocztowego, którym przesłano emeryturę lub rentę, a jeżeli emerytura lub renta inwalidzka nie została jeszcze przyznana - dokumenty określone w § 15 pkt 1 i 2,
2)
dokument stwierdzający zgon rzemieślnika lub osoby współpracującej (§ 24),
3)
dokument stwierdzający zawarcie małżeństwa (§ 24),
4)
dokument stwierdzający datę urodzenia małżonka ubiegającego się o rentę (§ 24),
5)
dokument stwierdzający istnienie związku małżeńskiego do chwili śmierci rzemieślnika lub osoby z nim współpracującej, a jeżeli związek małżeński nie istniał lub małżeństwo zostało rozwiązane - dokument stwierdzający ustalenie prawa do alimentacji (§ 25),
6)
dokument stwierdzający, czy małżonek posiada dochody z tytułu wykonywania rzemiosła (§ 32 ust. 1),
7)
dokumenty stwierdzające, czy małżonek posiada dochody z innych źródeł (§ 33),
8)
zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez zakład społeczny służby zdrowia, jeżeli zgłaszający wniosek nie osiągnął wieku: kobieta 50 lat życia, mężczyzna 65 lat, ani nie wychowuje dziecka w wieku do lat 16, uprawnionego do renty rodzinnej,
9)
dokument stwierdzający pozostawanie żony na utrzymaniu rzemieślnika lub osoby z nim współpracującej, jeżeli nie ukończyła ona 50 lat ani nie wychowuje dziecka w wieku do lat 16 lub nie jest inwalidą (§ 34),
10)
dokument stwierdzający pozostawanie męża na utrzymaniu rzemieślnika lub osoby z nim współpracującej, jeżeli wniosek zgłasza wdowiec (§ 34).
§  18.
1.
Do wniosku o przyznanie renty rodzinnej dla dzieci własnych, przysposobionych lub pasierbów należy dołączyć:
1)
dokumenty wymienione w § 17 pkt 1 i 2 oraz
2)
dokumenty stwierdzające daty urodzenia dzieci (§ 24),
3)
zaświadczenie o uczęszczaniu dzieci do szkoły, jeżeli ukończyły one 16 lat,
4)
oświadczenie opiekuna dzieci stwierdzające, czy dzieci korzystają ze świadczeń z funduszów publicznych,
5)
dokumenty stwierdzające, czy dzieci posiadają dochody z tytułu wykonywania rzemiosła lub pracy w rzemiośle (§ 32) albo z innych źródeł (§ 33).
2.
Jeżeli po zmarłym pozostały wnuki lub rodzeństwo albo dzieci obce wzięte przez niego na wychowanie, należy - poza dowodami wymienionymi w ust. 1 - dołączyć oświadczenie opiekuna stwierdzające:
1)
od kiedy dzieci zostały wzięte na wychowanie i utrzymanie przez osobę, po której ubiegają się o rentę,
2)
czy rodzice dzieci żyją, a jeżeli chociaż jedno z rodziców żyje, dlaczego nie może zapewnić im utrzymania; zamiast oświadczenia stwierdzającego tę okoliczność można przedstawić postanowienie sądu stwierdzające, że rzemieślnik lub osoba z nim współpracująca została ustanowiona przez sąd opiekunem dzieci wziętych na wychowanie i utrzymanie.
§  19.
Do wniosku o rentę rodzinną dla rodziców należy dołączyć:
1)
dokumenty wymienione w § 17 pkt 1 i 2,
2)
dokumenty stwierdzające daty urodzenia rodziców (§ 24),
3)
dokument stwierdzający pozostawanie rodziców na utrzymaniu rzemieślnika lub osoby z nim współpracującej (§ 34),
4)
zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez zakład społeczny służby zdrowia, jeżeli zgłaszający wniosek nie osiągnął wieku: matka - 50 lat, ojciec - 65 lat, ani nie wychowuje dziecka w wieku do lat 16, uprawnionego do renty rodzinnej,
5)
dokumenty stwierdzające, czy rodzice posiadają dochody i jakie (§ 32 i 33).
§  20.
Do wniosku o dodatek do emerytury, renty inwalidzkiej i rodzinnej z tytułu zaliczenia do I grupy inwalidów należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez zakład społeczny służby zdrowia.
§  21.
Do wniosku o dodatek do emerytury, renty inwalidzkiej lub renty rodzinnej z tytułu odznaczenia państwowego należy dołączyć dokument stwierdzający nadanie takiego odznaczenia.
§  22.
1.
Do wniosku o zasiłek pogrzebowy należy dołączyć:
1)
dokument stwierdzający zgon osoby, o której mowa w art. 39 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (§ 24),
2)
oświadczenie osoby zgłaszającej wniosek o pokryciu przez nią kosztów pogrzebu oraz rachunek tych kosztów wystawiony na jej nazwisko.
2.
W razie śmierci członka rodziny rzemieślnika lub członka rodziny osoby współpracującej należy do wniosku o zasiłek pogrzebowy dołączyć dokumenty, o których mowa w ust. 1, a ponadto przedstawić dokument stwierdzający prawo członka rodziny do świadczeń leczniczych w chwili jego śmierci.
§  23.
Do wniosków wymienionych w § 15-19 oddział Zakładu dołącza dokument stwierdzający okresy ubezpieczenia, okresy przerw w wykonywaniu rzemiosła lub pracy w rzemiośle spowodowanych czasową niezdolnością do pracy (§ 26) oraz podstawę wymiaru emerytury lub renty.
§  24.
1.
Datę urodzenia, zawarcia małżeństwa, zgonu, stopień pokrewieństwa oraz fakt przysposobienia ustala się na podstawie wyciągu z dowodu osobistego (tymczasowego zaświadczenia tożsamości) lub z dokumentu stanu cywilnego.
2.
Wyciągi z dowodów osobistych (tymczasowych zaświadczeń tożsamości) lub dokumentów stanu cywilnego poświadcza cech albo oddział Zakładu.
§  25.
1.
Istnienie związku małżeńskiego ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego zawarcie małżeństwa oraz oświadczenia małżonka zgłaszającego wniosek, że nie został orzeczony rozwód ani małżeństwo nie zostało unieważnione.
2.
Dokumentem stwierdzającym prawo do alimentów jest prawomocny wyrok sądu lub ugoda sądowa.
§  26.
1.
Okresy ubezpieczenia wymienione w art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników ustala się na podstawie dokumentacji oddziału Zakładu, z uwzględnieniem okresów, za jakie składki nie zostały opłacone.
2.
Okresy przerw w wykonywaniu rzemiosła lub pracy w rzemiośle, spowodowanych czasową niezdolnością do pracy po dniu 1 lipca 1965 r., ustala się na podstawie odpowiedniej dokumentacji oddziału Zakładu lub cechu.
§  27.
1.
Wykonywanie we własnym imieniu rzemiosła na obszarze Państwa Polskiego przed dniem 1 stycznia 1973 r. ustala się na podstawie zaświadczenia cechu stwierdzającego okres wykonywania rzemiosła.
2.
Jeżeli cech nie może potwierdzić okresów, o których mowa w ust. 1, z powodu zniszczenia akt na skutek działań wojennych, klęsk żywiołowych lub innych podobnych okoliczności, odpowiednie ustalenia mogą być dokonane na podstawie innych dokumentów, a w razie ich braku - na podstawie zeznań świadków.
§  28.
1.
Odbywanie nauki rzemiosła na obszarze Państwa Polskiego przed dniem 1 stycznia 1973 r. ustala się - w razie złożenia egzaminu czeladniczego - na podstawie zaświadczenia właściwej izby rzemieślniczej, a w razie nieprzystąpienia ucznia do egzaminu - na podstawie potwierdzonego przez cech zaświadczenia wydanego przez rzemieślnika, u którego odbywała się nauka.
2.
Przepis § 27 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  29.
Okoliczność, że wypadek przy wykonywaniu rzemiosła lub przy pracy w rzemiośle rzeczywiście nastąpił, ustala się na podstawie oświadczenia rzemieślnika lub osoby z nim współpracującej oraz na podstawie zeznań świadków, określających datę, miejsce i inne dane dotyczące wypadku.
§  30.
Wysokość podstawy wymiaru emerytury lub renty ustala się zgodnie z odpowiednią dokumentacją oddziału Zakładu.
§  31.
1.
Dokumentem stwierdzającym, że rzemieślnik składający wniosek o emeryturę lub rentę inwalidzką wykonuje albo przestał wykonywać rzemiosło, jest zaświadczenie organu właściwego do wydawania uprawnień do wykonywania rzemiosła lub zaświadczenie cechu.
2.
Dokumentem stwierdzającym, że osoba współpracująca z rzemieślnikiem, składająca wniosek o emeryturę lub rentę inwalidzką, wykonuje lub przestała wykonywać pracę w rzemiośle, jest oświadczenie tej osoby potwierdzone przez rzemieślnika.
§  32.
1.
Wysokość podatku, opłaty skarbowej lub dochodów z tytułu wykonywania rzemiosła ustala się na podstawie zaświadczenia organu finansowego albo na podstawie aktualnego nakazu płatniczego.
2.
Dokumentem stwierdzającym, że osoba zgłaszająca wniosek o rentę rodzinną wykonuje rzemiosło, jest oświadczenie tej osoby, a ponadto zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1.
§  33.
1.
Dokumentem stwierdzającym, że zgłaszający wniosek posiada dochody z innych źródeł niż wykonywanie rzemiosła lub praca w rzemiośle, jest oświadczenie zgłaszającego wniosek.
2.
Jeżeli zgłaszający wniosek posiada dochody z innych źródeł niż wykonywanie rzemiosła lub praca w rzemiośle, do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
zaświadczenie organu finansowego stwierdzające wysokość rocznego przychodu szacunkowego ustalonego dla wymiaru podatku gruntowego lub aktualny nakaz płatniczy, jeżeli zgłaszający wniosek jest właścicielem, posiadaczem, użytkownikiem albo dzierżawcą gospodarstwa rolnego,
2)
zaświadczenie organu finansowego lub zakładu pracy stwierdzające wysokość zarobków albo innych dochodów podlegających opodatkowaniu.
§  34.
Dokumentem stwierdzającym, że małżonek lub rodzice rzemieślnika albo osoby z nim współpracującej pozostawali na jego utrzymaniu jest oświadczenie zgłaszającego wniosek, że był on utrzymywany przez rzemieślnika lub osobę z nim współpracującą i na czym to utrzymanie polegało.
§  35.
Dokumentem stwierdzającym okresy czasowej niezdolności do pracy jest legitymacja ubezpieczeniowa, do której okresy te zostały wpisane.
§  36.
1.
Jeżeli osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury lub renty nie dołączyła do wniosku żądanych przez oddział Zakładu dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń albo nie zgłosiła się w wyznaczonym terminie na badanie przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub na dodatkowe badania zarządzone przez tę komisję - oddział Zakładu wzywa ją do złożenia brakujących dokumentów w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia pisma lub do zgłoszenia się na badanie w nowo wyznaczonym terminie.
2.
W razie niezłożenia żądanych dokumentów lub niezgłoszenia się bez uzasadnionych przyczyn na badanie lekarskie w nowo wyznaczonym terminie (ust. 1) oddział Zakładu wydaje decyzję odmawiającą świadczenia.
3.
Złożenie żądanych dokumentów lub zgłoszenie się na badanie po wydaniu decyzji, o której mowa w ust. 2, traktuje się jako nowy wniosek.
§  37.
1.
Za datę zgłoszenia wniosku o świadczenie pieniężne uznaje się datę wpływu wniosku do cechu.
2.
W terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o świadczenie pieniężne cech przesyła ten wniosek do oddziału Zakładu.
§  38.
W razie zgłoszenia wniosku o świadczenia pieniężne, których przyznanie uzależnia się od ustalenia inwalidztwa, oddział Zakładu kieruje zgłaszającego wniosek na badanie przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, po udowodnieniu wszystkich pozostałych okoliczności, niezbędnych do ustalenia prawa do tego świadczenia.
§  39.
Oddział Zakładu wydaje decyzje w sprawach świadczeń w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
§  40.
1.
Rzemieślnicy i osoby z nimi współpracujące, objęci ubezpieczeniem w dniu 31 grudnia 1972 r., obowiązani są złożyć zgłoszenia do ubezpieczenia (§ 3 ust. 1) w terminie 30 dni od dnia otrzymania uprawnień przewidzianych w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164).
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, spełniające warunki wskazane w § 3 ust. 3, składają wnioski o zastosowanie obniżonej składki wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia. Wniosek złożony po terminie określonym w ust. 1 spowoduje obniżenie wysokości składki od następnego miesiąca kalendarzowego po jego złożeniu.
3.
Do chwili złożenia zgłoszenia do ubezpieczenia przez osoby, o których mowa w ust. 1, oddziały Zakładu ustalają wysokość składki na podstawie posiadanej przez nie dokumentacji.
§  41.
Osoby, których działalność w myśl przepisów ustawy wymienionej w § 40 ust. 1 zaliczona została od dnia 1 stycznia 1973 r. do działalności rzemieślniczej, mają obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia siebie i osób współpracujących w terminie 30 dni od dnia otrzymania uprawnień do wykonywania rzemiosła.
§  42.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 12 grudnia 1968 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalne i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. Nr 48, poz. 347).
§  43.
Traci moc rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 25 czerwca 1965 r. w sprawie zgłoszeń do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacji ubezpieczeniowych, składek, ustalania prawa do świadczeń i wypłaty świadczeń pieniężnych (Dz. U. Nr 27, poz. 181).
§  44.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.9.68

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rzemieślników, legitymacje ubezpieczeniowe, składki, ustalanie prawa do świadczeń i wypłata świadczeń pieniężnych.
Data aktu: 16/03/1973
Data ogłoszenia: 27/03/1973
Data wejścia w życie: 27/03/1973