united kingdom
ukraine

Organizacja i szczegółowy zakres działania Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 30 lipca 1970 r.
w sprawie organizacji i szczegółowego zakresu działania Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych.

Na podstawie art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz. U. Nr 16, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organami Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych, zwanej w dalszej treści rozporządzenia "Inspekcją", są:
1)
Główny Inspektorat Inspekcji,
2) 1
okręgowe delegatury Inspekcji, których liczbę, siedziby i terytorialny zasięg działalności określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Całokształtem działalności Inspekcji kieruje Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych, zwany w dalszej treści rozporządzenia "Głównym Inspektorem", i jest za nią odpowiedzialny przed Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  2.
1.
Głównego Inspektora powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu.
2. 2
Główny Inspektor kieruje działalnością Głównego Inspektoratu i okręgowych delegatur Inspekcji przy pomocy zastępców powoływanych i odwoływanych przez Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu. Liczbę zastępców Głównego Inspektora określa regulamin organizacyjny Głównego Inspektoratu Inspekcji.
§  3. 3
1.
Działalnością okręgowej delegatury Inspekcji kieruje okręgowy inspektor i jest za nią odpowiedzialny przed Głównym Inspektorem.
2.
W okręgowych delegaturach Inspekcji mogą być powoływani zastępcy okręgowych inspektorów, których liczbę określa regulamin organizacyjny okręgowej delegatury Inspekcji.
3.
Okręgowych inspektorów Inspekcji i ich zastępców powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu na wniosek Głównego Inspektora.
§  4.
Do zakresu działania Głównego Inspektoratu Inspekcji należy w szczególności:
1)
opracowywanie wytycznych do planów działalności Inspekcji i zatwierdzanie okresowych planów kontroli,
2)
sporządzanie zbiorczych opracowań z działalności Inspekcji i występowanie do Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z wnioskiem zmierzającym do usprawnienia działalności jednostek gospodarczych objętych zakresem działania Inspekcji,
3) 4
nadzór nad okręgowymi delegaturami Inspekcji, nadawanie kierunku oraz koordynowanie i kontrolowanie ich działalności,
4) 5
instruowanie okręgowych delegatur Inspekcji oraz organizowanie szkolenia zawodowego,
5)
rozpatrywanie odwołań od zarządzeń i orzeczeń,
6)
opracowywanie i uzgadnianie zasad współpracy z innymi organami inspekcji i kontroli oraz organami ścigania przestępstw.
§  5. 6
Do zakresu działania okręgowej delegatury Inspekcji należy w szczególności:
1)
opracowywanie projektów planów działalności delegatury okręgowej Inspekcji,
2)
przeprowadzanie planowych i doraźnych kontroli w zakresie, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz. U. Nr 16, poz. 137),
3)
badanie i orzekanie o jakości towarów z urzędu lub na wniosek zainteresowanych jednostek w zakresie określonym w ustawie, o której mowa w pkt 2,
4)
orzekanie o przeklasyfikowaniu, oddaniu towarów nie odpowiadających obowiązującym normom lub przepisom do przerobu na inne cele uzasadnione właściwościami towaru, a w razie całkowitej nieprzydatności towaru do celów gospodarczych - orzekanie o jego zniszczeniu,
5)
wydawanie zakazów składowania towarów oraz przetrzymywania zwierząt rzeźnych i drobiu w pomieszczeniach albo przewożenia środkami nie nadającymi się do tego celu,
6)
wydawanie doraźnych zarządzeń w celu zapobieżenia powstawaniu szkody w razie naruszenia obowiązujących przepisów lub zasad gospodarowania,
7)
dokonywanie zabezpieczenia towaru w celu zapobieżenia wprowadzeniu do obrotu towarów, których jakość nie odpowiada wymaganiom obowiązujących norm lub przepisów,
8)
inicjowanie i organizowanie narad pokontrolnych,
9)
prowadzenie sprawozdawczości i analizy wyników własnej działalności,
10)
prowadzenie instruktażu i szkolenia zawodowego pracowników,
11)
współpraca z terenowymi organami administracji państwowej, terenowymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej i służby weterynaryjnej, organami Centralnego Urzędu Jakości i Miar oraz z innymi organami kontroli i inspekcji oraz organami ścigania przestępstw.
§  6. 7
1.
Przy okręgowych delegaturach Inspekcji ustanawiani są rzeczoznawcy z dziedziny techniki obrotu, towaroznawstwa i technologii oraz zaprzysiężeni próbobiorcy w dziedzinach należących do zakresu działania Inspekcji.
2.
Okręgowe delegatury Inspekcji prowadzą laboratoria kontrolno-analityczne, których zadaniem jest badanie jakości towarów.
§  7. 8
Regulamin organizacyjny Głównego Inspektoratu Inspekcji ustala Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu, a regulaminy organizacyjne okręgowych delegatur Inspekcji - Główny Inspektor.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 8 sierpnia 1970 r.

Załącznik 9

SIEDZIBY I TERYTORIALNY ZASIĘG DZIAŁANIA OKRĘGOWYCH DELEGATUR PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SKUPU I PRZETWÓRSTWA ARTYKUŁÓW ROLNYCH

Lp. Okręgowa delegatura i siedziba Terytorialny zasięg działania
1 Okręgowa delegatura w Białymstoku województwa: białostockie, łomżyńskie i suwalskie
2 Okręgowa delegatura w Bydgoszczy województwa: bydgoskie, toruńskie i włocławskie
3 Okręgowa delegatura w Gdańsku województwa: gdańskie i elbląskie
4 Okręgowa delegatura w Katowicach województwa: katowickie, bielskie i częstochowskie
5 Okręgowa delegatura w Kielcach województwa: kieleckie, radomskie i tarnobrzeskie
6 Okręgowa delegatura w Koszalinie województwa: koszalińskie i słupskie
7 Okręgowa delegatura w Krakowie województwa: miejskie krakowskie, nowosądeckie i tarnowskie
8 Okręgowa delegatura w Lublinie województwa: lubelskie, bialskopodlaskie, chełmskie i zamojskie
9 Okręgowa delegatura w Łodzi województwa: miejskie łódzkie, piotrkowskie, skierniewickie i sieradzkie
10 Okręgowa delegatura w Olsztynie województwa: olsztyńskie i ostrołęckie
11 Okręgowa delegatura w Opolu województwa: opolskie i kaliskie
12 Okręgowa delegatura w Poznaniu województwa: poznańskie, konińskie i pilskie
13 Okręgowa delegatura w Rzeszowie województwa: rzeszowskie, krośnieńskie i przemyskie
14 Okręgowa delegatura w Szczecinie województwa: szczecińskie i gorzowskie
15 Okręgowa delegatura w Warszawie województwa: stołeczne warszawskie, ciechanowskie, siedleckie i płockie
16 Okręgowa delegatura we Wrocławiu województwa: wrocławskie, jeleniogórskie, legnickie i wałbrzyskie
17 Okręgowa delegatura w Zielonej Górze województwa: zielonogórskie i leszczyńskie
1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
4 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
5 § 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
7 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. w sprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.
9 Załącznik:

- dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1975 r. wsprawie zmian w organizacji Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (Dz.U.75.23.128) z dniem 9 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 maja 1984 r. (Dz.U.84.31.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 1984 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024