Benin-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Cotonou.1965.03.05.

UMOWA
O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI DAHOMEJU
podpisana w Cotonou dnia 5 marca 1965 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 5 marca 1965 roku podpisana została w Cotonou Umowa o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Dahomeju o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI DAHOMEJU

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Dahomeju, dążąc do rozwoju współpracy międzu obu krajami w dziedzinie oświaty, nauki, sztuki, kultury i sportu, w przekonaniu, że ta współpraca służyć będzie zacieśnieniu więzów przyjaźni między ich narodami, uzgodniły w drodze niniejszej Umowy następujące postanowienia:

Artykuł  I

Umawiające się Strony zobowiązują się rozwijać przy pomocy wszystkich odpowiednich środków owocną współpracę w dziedzinie oświaty, nauki, sztuki, kultury i sportu.

Artykuł  II

Umawiające się Strony będą popierać w szczególności:

- współpracę między szkołami i instytutami naukowo-badawczymi, stowarzyszeniami oraz organizacjami oświatowymi i kulturalnymi;

- wymianę informacji w dziedzinie oświaty, nauki, kultury i kinematografii;

- organizowanie wystaw i wymianę dzieł naukowych, technicznych, literackich oraz artystycznych;

- organizowanie koncertów, imprez kulturalnych i sportowych oraz wizyt specjalistów z wyżej wymienionych dziedzin.

Artykuł  III

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Strony dostęp, w celu podjęcia badań i studiów, do szkół, instytutów, archiwów, bibliotek i muzeów swojego kraju, zgodnie z postanowieniami statutowymi tych instytucji.

Artykuł  IV

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać przyznawanie stypendiów i będzie udzielać pomocy materialnej studentom, technikom, inżynierom, pracownikom naukowym i artystom drugiej Umawiającej się Strony w celu umożliwienia studiów, badań naukowych i specjalizacji.

Artykuł  V

Obie Umawiające się Strony udzielą poparcia dla rozwoju współpracy między radiofoniami i telewizjami obu krajów, agencjami prasowymi i kinematografiami, zgodnie z prawem każdej ze Stron.

Artykuł  VI

Każda z Umawiających się Stron będzie zachęcać odpowiednimi środkami swoje społeczeństwo do zaznajamiania się z życiem kulturalnym Strony drugiej.

Artykuł  VII

Dla wykonania niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą opracowywać w drodze negocjacji między ekspertami dwuletnie plany. Każdy plan będzie określał sposób finansowania.

Artykuł  VIII

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  IX

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Będzie ona automatycznie przedłużana na dalsze pięcioletnie okresy, o ile jedna z Umawiających się Stron nie postanowi wypowiedzieć Umowy przed jej wygaśnięciem. W tym ostatnim przypadku wypowiedzenie nabiera mocy po upływie 6 miesięcy od notyfikacji Stronie drugiej.

Sporządzono w Cotonou, dnia 5 marca 1965 r., w dwóch egzemplarzach w języku francuskim, przy czym obydwa egzemplarze mają jednakową moc obowiązującą.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 30 września 1965 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024