Górnicze filary ochronne.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1963 r.
w sprawie górniczych filarów ochronnych.

Na podstawie art. 82 pkt 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Istniejące lub projektowane trwałe obiekty budowlane i urządzenia na powierzchni i pod ziemią, wymagające ich zachowania ze względów gospodarczych, naukowych i kulturalnych oraz ze względu na użyteczność publiczną lub obronność Państwa, a także tereny podlegające ochronie na mocy przepisów szczególnych, zwane dalej "chronionymi obiektami", chroni się przed wpływami robót górniczych filarami ochronnymi.
2.
Filarem ochronnym jest ta część obszaru górniczego, w której dla zabezpieczenia chronionych obiektów przed szkodami wskutek robót górniczych prowadzenie tych robót może być dozwolone pod szczególnymi warunkami, zapewniającymi w dostateczny sposób ochronę przed tymi szkodami.
§  2.
1.
Filar ochronny ustanawia się przede wszystkim w przypadkach, gdy przewidywane wielkości odkształceń spowodowanych robotami górniczymi przekraczają wielkości odkształceń dopuszczalne dla chronionych obiektów i uzasadniają konieczność zachowania szczególnych warunków lub stosowania szczególnej techniki górniczej.
2.
Wielkości wpływów robót górniczych i ich skutki na powierzchni określa się w oparciu o aktualne rozeznanie warunków geologiczno-górniczych.
3.
Ustanowienie filara ochronnego powinno nastąpić przed rozpoczęciem robót górniczych, których wpływy mogą oddziaływać na chronione obiekty.
§  3.
1.
Wyznaczenie filara ochronnego polega na:
1)
ustaleniu granic powierzchni bądź przestrzeni, obejmujących chroniony obiekt, w których obrębie wpływy robót górniczych nie mogą przekraczać wielkości odkształceń dopuszczalnych dla tego obiektu;
2)
określeniu przestrzeni obszaru górniczego, w której roboty górnicze nie mogą być prowadzone lub w której prowadzenie tych robót jest dopuszczalne po spełnieniu określonych warunków, zapewniających nieprzekraczanie na skutek robót górniczych wielkości odkształceń dopuszczalnych dla chronionego obiektu.
2.
Szczegółowy sposób wyznaczania filarów ochronnych, w zależności od warunków geologiczno-górniczych, określają w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa górnicze.

Rozdział  2.

Ustanawianie filarów ochronnych.

§  4.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest zgłosić wniosek o ustanowienie filara ochronnego w każdym przypadku, gdy wpływy planowanych robót górniczych mogą ujawnić się w chronionych obiektach.
2.
Okręgowy urząd górniczy wszczyna postępowanie o ustanowienie filara ochronnego na wniosek przedsiębiorstwa górniczego albo też z urzędu lub na wniosek organu administracji państwowej, właściciela (użytkownika) chronionego obiektu lub innych osób zainteresowanych.
§  5.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego składa się w 3 egzemplarzach w okręgowym urzędzie górniczym.
2.
Jeżeli chroniony obiekt lub projektowany filar ochronny położone są w granicach właściwości więcej niż jednego okręgowego urzędu górniczego, Wyższy Urząd Górniczy wyznaczy okręgowy urząd górniczy właściwy do załatwienia sprawy.
§  6.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego powinien określać chroniony obiekt i jego właściciela (użytkownika) oraz zawierać szczegółowe uzasadnienie.
2.
Do wniosku sporządzonego przez przedsiębiorstwo górnicze należy załączyć:
1)
charakterystykę techniczno-konstrukcyjną i eksploatacyjną obiektu wymagającego ochrony,
2)
charakterystykę czułości obiektu na wpływy robót górniczych,
3)
charakterystykę geologiczno-górniczą z podaniem przewidywanych odkształceń górotworu i powierzchni w związku z wpływami dokonanych i projektowanych robót górniczych,
4)
charakterystykę wartości przemysłowej złoża kopaliny z podaniem ilości zasobów, zalegających w granicach projektowanego filara ochronnego,
5)
projekt konstrukcji filara ochronnego,
6)
aktualną mapę sytuacyjną w 4 egzemplarzach z granicami obiektu wymagającego ochrony.
§  7.
Właściciel (użytkownik) określonego obiektu obowiązany jest na żądanie przedsiębiorstwa górniczego udzielić informacji dotyczących charakterystyki technicznej obiektów, maszyn i innych urządzeń wymagających ochrony.
§  8.
Okręgowy urząd górniczy, wszczynając postępowanie w przypadkach innych niż na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, poleca w razie potrzeby przedsiębiorstwu górniczemu sporządzenie do wniosku załączników określonych w § 6 ust. 2.
§  9.
Okręgowy urząd górniczy przesyła do wypowiedzenia się w dwutygodniowym terminie odpis wniosku o ustanowienie filara ochronnego organom planowania przestrzennego oraz innym zainteresowanym organom administracji państwowej lub osobom, które mogą przeglądać w urzędzie górniczym załączniki do wniosku.
§  10.
Okręgowy urząd górniczy może zażądać od właściciela (użytkownika) obiektu wymagającego ochrony przedłożenia danych technicznych i innych, niezbędnych do opracowania lub rozstrzygnięcia wniosku.
§  11.
1.
Decyzję o ustanowieniu filara ochronnego wydaje okręgowy urząd górniczy.
2.
Decyzja o ustanowieniu filara ochronnego powinna określać chroniony obiekt, granice chronionej powierzchni lub przestrzeni oraz zasady konstrukcji filara ochronnego.
3.
Decyzję (ust. 1) wraz z mapą sytuacyjną określającą granice filara ochronnego otrzymuje oprócz stron również właściwy miejscowo organ państwowego nadzoru budowlanego.
§  12.
Z chwilą ustanowienia filara ochronnego właściciel (użytkownik) chronionego obiektu nie może bez zgody okręgowego urzędu górniczego zmienić jego użytkowania w sposób zwiększający czułość chronionego obiektu.
§  13.
Zmiana granic filarów ochronnych oraz znoszenie filarów ochronnych następuje w trybie przepisów o ustanowieniu tych filarów.

Rozdział  3.

Zasady i tryb udzielania zezwoleń na eksploatację górniczą w obrębie filarów ochronnych.

§  14.
Eksploatacja górnicza, tj. prowadzenie górniczych robót przygotowawczych i eksploatacyjnych, w obrębie filara ochronnego może być podjęta tylko na podstawie zezwolenia okręgowego urzędu górniczego.
§  15.
1.
Zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego może być wydane w przypadkach uzasadnionych:
1)
zachowaniem ciągłości ruchu obiektów i urządzeń górniczych oraz obiektów przemysłowych na powierzchni,
2)
właściwym wykorzystaniem złoża kopaliny.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzkiego.
3.
Eksploatacja górnicza w obrębie filara ochronnego może być dozwolona tylko w przypadkach, gdy jej wpływy nie przeszkodzą użytkowaniu chronionego obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, a prowadzenie tej eksploatacji jest technicznie i ekonomicznie uzasadnione przy uwzględnieniu zastosowania niezbędnych środków dla zabezpieczenia chronionego obiektu.
§  16.
Wniosek o zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego składa przedsiębiorstwo górnicze w trzech egzemplarzach w okręgowym urzędzie górniczym. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Do wniosku o zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego należy załączyć:
1)
dane określone w § 6 ust. 2,
2)
ekonomiczne uzasadnienie podjęcia eksploatacji górniczej,
3)
techniczny projekt eksploatacji górniczej całego pokładu (warstwy) złoża w obrębie filara ochronnego,
4)
projektowany sposób zabezpieczenia chronionego obiektu pod względem budowlanym.
§  18.
W postępowaniu o wydanie zezwolenia na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego stosuje się odpowiednio przepisy § 7, § 9 i § 10.
§  19.
1.
Zezwolenie na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego powinno określać:
1)
zakres oraz warunki techniczne prowadzenia eksploatacji górniczej,
2)
zakres i warunki techniczne niezbędnych środków dla zabezpieczenia chronionego obiektu,
3)
zasady i sposób wykonywania szczególnego nadzoru nad tą eksploatacją,
4)
obowiązki stron w zakresie prowadzenia obserwacji skutków eksploatacji górniczej i wymiany informacji oraz podejmowania środków niezbędnych dla zabezpieczenia chronionego obiektu.
2.
Zezwolenie powinno w zasadzie obejmować pokład (warstwę) złoża w obrębie całego filara ochronnego.
§  20. 1
(skreślony).

Rozdział  4.

Eksploatacja górnicza w obrębie filarów ochronnych.

§  21.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze może przystąpić do robót przygotowawczych i do robót eksploatacyjnych w obrębie filara ochronnego na podstawie zezwolenia, o którym mowa w § 19 ust. 1, po stwierdzeniu przez okręgowy urząd górniczy, że zostały spełnione warunki określone w zezwoleniu, od których uzależniono rozpoczęcie eksploatacji górniczej w obrębie filara ochronnego.
2.
Okręgowy urząd górniczy może zezwolić na prowadzenie robót przygotowawczych przed spełnieniem warunków określonych w § 19 ust. 1 pkt 2, jeżeli ma podstawy do stwierdzenia, że warunki te zostaną spełnione przed przystąpieniem do robót eksploatacyjnych.
§  22.
1.
Okręgowy urząd górniczy koordynuje działalność przedsiębiorstwa górniczego i właściciela (użytkownika) chronionego obiektu w zakresie podejmowania środków niezbędnych dla zabezpieczenia tego obiektu.
2.
W razie gdy eksploatacja górnicza prowadzona jest przez więcej niż jeden zakład górniczy, działalność eksploatacyjną tych zakładów koordynuje okręgowy urząd górniczy, który wydał decyzję w przedmiocie eksploatacji górniczej w filarze ochronnym.
§  23.
1.
Wpływy eksploatacji górniczej w filarze ochronnym powinny być obserwowane za pomocą specjalnej sieci punktów obserwacyjnych dla stwierdzenia zachowywania się górotworu, powierzchni i chronionych obiektów w związku z wpływami tej eksploatacji.
2.
Pierwsze obserwacje, o których mowa w ust. 1 powinny być przeprowadzone bezpośrednio przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej w filarze ochronnym.
§  24.
W czasie prowadzenia eksploatacji górniczej w obrębie filara ochronnego przedsiębiorstwa górnicze i właściciel (użytkownik) chronionego obiektu obowiązani są do bieżącej wymiany informacji co do aktualnego stanu eksploatacji górniczej, wielkości ujawniających się skutków tej eksploatacji na powierzchni i w chronionym obiekcie, jak również co do zachowania się chronionego obiektu i zmian w użytkowaniu tego obiektu.

Rozdział  5.

Przepisy wspólne i końcowe.

§  25.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest oznaczyć na mapach górniczych granice filarów ochronnych z powołaniem odpowiedniej decyzji urzędu górniczego o ustanowieniu filara ochronnego oraz o zezwoleniu na eksploatację górniczą w obrębie filara ochronnego.
§  26.
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do robót górniczych w filarze ochronnym, niezbędnych do prowadzenia eksploatacji górniczej poza filarem, np. drogi transportowe i wentylacyjne.
2.
Zezwoleń na prowadzenie robót, o których mowa w ust. 1, udziela okręgowy urząd górniczy na zasadach i w trybie ustalonych dla sporządzania i zatwierdzania planów ruchu.
3.
Prowadzenie robót określonych w ust. 1 nie powinno spowodować zagrożenia obiektów na powierzchni, dla których ustanowiono filar ochronny.
§  27.
Koszty postępowania w sprawie ustanowienia filara ochronnego oraz koszty postępowania w sprawie uzyskania zezwolenia na podjęcie eksploatacji górniczej w obrębie takiego filara pokrywa przedsiębiorstwo górnicze.
§  28.
Organy administracji państwowej obowiązane są współdziałać z okręgowym urzędem górniczym w sprawach o ustanowienie filara ochronnego i zezwolenie na eksploatację górniczą w jego obrębie.
§  29.
1.
Filary ochronne utworzone na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie trybu ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielania zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów (Dz. U. Nr 5, poz. 30) są filarami ochronnymi w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
Filary ochronne utworzone na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. uważa się za filary ochronne w rozumieniu niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem tych filarów ochronnych, co do których okręgowy urząd górniczy, na wniosek przedsiębiorstwa górniczego lub z urzędu, w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia orzeknie, że nie odpowiadają one wymaganiom tego rozporządzenia. Orzeczenie okręgowego urzędu górniczego stanowi podstawę do wykreślenia tych filarów z dokumentacji mierniczo-geologicznej.
§  30.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie trybu ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielania zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów (Dz. U. Nr 5, poz. 30).
§  31.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1963 r.
1 § 20 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1989 r. (Dz.U.89.2.7) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.18.98

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Górnicze filary ochronne.
Data aktu: 18/04/1963
Data ogłoszenia: 27/04/1963
Data wejścia w życie: 01/06/1963