Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 24 października 1925 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Na mocy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 43, poz. 300) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A.

We "Wstępie":

W dz. 1 ust. B, w poz. 4 nazwę, kolei: "Uściług-Uhnów" zmienia się na: "Hrubieszów-Uhnów z od gałęzieniami: Gozdów - Wojsławice, Hrubieszów - Matcze i Łaszczów-Wożuczyn", a w końcu tegoż ustępu B dodaje się co następuje:

"Koleje wąskotorowe prywatne (pod zarządem państwowym): Pińczowskie: szlaki Działoszyce-Kazimierza Wielka i Hajdaszek-Cudzynowice (patrz punkt. 97 Postan. taryf.)".

W ust. C tegoż dz. I poniżej poz. 3 dodaje się następujące dwie nowe pozycje: "4. Dukszty - Druja" i "5. Łyntupy-Kobylniki", a w ust. D skreśla się poz. "2. Przeworsk-Dynów", natomiast w końcu tegoż ust. D dodaje się co następuje: "Koleje wąskotorowe prywatne: 1. Przeworsk-Dynów".

Tenże dz. I "Wstępu" uzupełnia się w końcu nowym ustępem E o brzmieniu następującem: "E. W obrębie Dyrekcji kolejowej gdańskiej: Koleje wąskotorowe prywatne: 1. Bydgoskie".

Dział II "Wstępu", dotyczący komunikacji bezpośredniej, otrzymuje brzmienie następujące:

"II W komunikacji bezpośredniej pomiędzy stacjami niżej wymienionych kolei wąskotorowych z jednej strony, a stacjami kolei normalnotorowych, wymienionych we "Wstępie" do taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, z drugiej strony lub odwrotnie, jak również pomiędzy stacjami niżej wymienionych kolei wąskotorowych lub też drogą przez linje kolei normalnotorowych stosuje się: na odległości kolei wąskotorowych niniejszą taryfę kolei wąskotorowych, a na odległości kolei normalnotorowych przepisy przewozowe i taryfę towarową polskich kolei normalnotorowych.

Przewoźne za takie przewozy wraz z opłatami stacyjnemi oblicza się:

a) oddzielnie za odległość każdej z niżej wymienionych kolei wąskotorowych według zasad ustalonych w niniejszej taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych,

b) oddzielnie za odległość państwowych kolei normalnotorowych według zasad, obowiązujących na tych państwowych kolejach normalnotorowych,

c) oddzielnie za odległość prywatnych kolei normalnotorowych według zasad, obowiązujących na tych prywatnych kolejach normalnotorowych.

Przewozy tranzytowe przez linje kolei wąskotorowych są niedopuszczone, z wyjątkiem linji Sierpc - Lubicz i linji Hajdaszek - Cudzynowice - Działoszyce kolei Pińczowskich, na których przewozy takie mogą mieć zastosowanie według zasad podanych wyżej.

Do komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi lub odwrotnie włączone są stacje następujących kolei wąskotorowych:

1. W obrębie Dyrekcji kolejowej gdańskiej: Kolei prywatnych (komunalnych):

Bydgoskich.

2. W obrębie Dyrekcji kolejowej lwowskiej: Kolei prywatnej, pozostającej pod zarządem państwowym:

Łupków-Cisna.

Kolei prywatnej:

Przeworsk-Dynów.

3. W obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej: Kolei państwowych:

a) Antonowieckiej;

b) Hrubieszów Wąski-Uhnów z odgałęzieniami: Gozdów - Wojsławice, Hrubieszów - Matcze i Łaszczów - Wóżuczyn - tylko przez punkt styczny kolei normalnotorowych Werbkowice;

c) Jędrzejów - Szczucin z odgałęzieniem Bogorja - Iwaniska, oprócz stacyj: Jędrzejów Wąski, Sieragi, Łubnice, Zborówek, Rataje i Szczucin Wąski;

d) Miechów-Działoszyce;

e) Nałączów - Opole z odgałęzieniem Karczmiska-Rybaki;

f) Zwierzyniec-Biłgoraj.

Kolei prywatnych, pozostających pod zarządem państwowym:

Pińczowskich na szlakach: Działoszyce - Kazimierza Wielka i Hajdaszek-Cudzynowice.

4. W obrąbie Dyrekcji kolejowej warszawskiej: Kolei państwowych:

a) Bialskiej Podlaskiej;

b) Gosławickiej;

c) Kujawskich;

d) Mława-Przasnysz-Ciechanów;

e) Ostrołęckich;

f) Rogów-Biała Rawska;

g) Sierpc-Lubicz;

5. W obrąbie Dyrekcji kolejowej wileńskiej: Kolei państwowych:

a) stacje: Bracław, Druja i Opsa kolei Dukszty-Druja;

b) stacja Kobylniki kolei Łyntupy-Kobylniki;

c) stacje Lubcza i Nowogródek kolei Nowojelnia-Nowogródek-Lubcza;

d) stacja Prużany kolei Orańczyce-Prużany.

Kolei prywatnych, pozostających pod zarządem państwowym:

Swięcianskich".

B.

W cześci I. "Przepisy Przewozowe",

w "Odchyleniach od przepisów przewozowych przy stosowaniu ich na kolejach wąskotorowych":

W odchyleniu dotyczącem art. 48 "Zasady ogólne" słowa: "do ust. 3" zmienia się na: "do ust. 2".

W odchyleniu dotyczącem art. 53 "Przewóz bezpośredni" postanowienie wykonawcze do ust. 2-go otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. Wyk.) I. Czasowo przewóz towarów kolejami wąskotorowemi dokonywany jest tylko w komunikacji wewnętrznej każdej kolei. Wyjątek stanowią stacje kolei wąskotorowych, wymienionych w dziale II "Wstępu" do niniejszej taryfy, które dokonywają przewozu towarów w komunikacji bezpośredniej z kolejami norrnalnotorowemi lub odwrotnie.

(Post. Wyk.) II. Czasowo nie mogą być przyjmowane do przewozu w komunikacji bezpośredniej z kolejami wąskotorowemi, położonemi w obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej, towary następujące:

a)
towary w wagonach - kotłach (cysternach) i wagonach specjalnych;
b)
przedmioty o wadze większej ponad 1.000 kg w jednej sztuce i przedmioty przekraczające skrajnię taboru wąskotorowego, jak: wozy meblowe, furgony teatrów wędrownych, cyrków, panoram i t. p., nie mieszczące się do wagonów wąskotorowych;
c)
towary ładowane zsypem;
d)
wyroby fajansowe, porcelanowe, szklane, nadawane luzem bez opakowania".

W odchyleniu b) dotyczącem art. 54 "Ograniczenia przewozu", w wierszu pierwszym skreśla się: "(1)".

W odchyleniu c) dotyczącem art. 56 "Treść listu przewozowego", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których pozycja h) wraz z odnośnem postanowieniem wykonawczem ma zastosowanie, lecz tylko co do zaliczeń".

W odchyleniu d) dotyczącem art. 55 "Treść listu przewozowego", w ust 2 tegoż art. 56, w zdaniu drugiem słowa: "na przesyłki wagonowe do 15.000 kg" zmienia się na: "na przesyłki wagonowe do 30.000 kg".

W odchylenia c) dotyczącem art. 69 "Uiszcza nie przewoźnego" Postanowienie wykonawcze do ust. 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. Wyk.). Przy przewozach w komunikacji bezpośredniej kolei wąskotorowych, wymienionych w dziale II "Wstępu" do niniejszej taryfy, z kolejami normalnotorowe lub odwrotnie, przewoźne oraz inne opłaty mogą być, na życzenie nadawcy, przekazywane na odbiorcę albo też opłacone zgóry przy nadaniu przesyłki, lecz w tym ostatnim wypadku tylko za odległość kolei nadania, t. j. do punktu stycznego z koleją o innej szerokości toru".

W odchyleniu dotyczącem art. 72 "Zaliczenia i zaliczki w gotowiźnie", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których art. 72 ma zastosowanie, lecz tylko co do zaliczeń".

W odchyleniu a) dotyczącem ust. 1 art. 73 "Dodatkowe zlecenia", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których zdanie to ma zastosowanie".

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 8 tegoż art. 73, w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których Postanowienie wykonawcza 11 do ust. 8 art. 73 ma zastosowanie".

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 5 art. 76 "Wydanie przesyłki", w końcu po słowach: "kolejach wąskotorowych" dodaje się: "z wyjątkiem kolei wąskotorowych Bydgoskich i Przeworsk-Dynów, na których słowo: "zaliczenie" ma zastosowanie".

Odchylenie, dotyczące ust. 3 art. 79 "Zawiadomienie odbiorcy o przybyciu przesyłki", skreśla się.

C.

W części II. "Postanowienia taryfowe i wykaz opłat dodatkowych":

W "Postanowieniach taryfowych":

W p. 14 wykaz towarów uzupełnia się nazwami: "obręcze w zwojach" i "płatki ziemniaczane".

W p. 17 poz. d) otrzymuje brzmienie: "d) materjały wybuchowe i strzelnicze".

W p. 33, w końcu po słowach: "listów dla kontroli" dodaje się zdanie: "Za opakowanie, zaopatrzone w trwałe cechy i adres właściciela i przewożone w stanie próżnym pod naładunek, przewoźne oblicza się odrazu według stawek, podanych w p. 31".

Tytuł rozdziału X zmienia się na: "X. Materjały wybuchowe i strzelnicze", a punkt 63 otrzymuje brzmienie następujące:

"63. Przewoźne za przedmioty, wyszczególnione w rozdz. IA grupa 2, w rozdziale. Ia B grupa 2 i w rozdz. Ib 7 i 3 Załącznika B do Przepisów przewozowych (część I taryfy), oblicza się według taryf obowiązujących: przy przesyłkach drobnych - za podwójną zaokrągloną wagą przesyłki, najmniej jednak za 3.000 kg od listu przewozowego, oprócz przesyłek prochu, strzelniczego myśliwskiego, za który oblicza się najmniej za 100 kg; przy przesyłkach wagonowych - za zwiększoną o 50% wagą przesyłki, najmniej za zwiększoną o 50% wagę przesyłki, przyjmowaną do obliczenia według zasad dla przesyłek wagonowych".

W rozdz. XIV "Przedmioty długości ponad 4 m" tytuł uzupełnia się słowami: "nie mieszczące się na jednym wagonie".

W p. 96, w "Wykazie opłat miejscowych" opłaty: "A. Przewoźne stacyjne" z 300, 400, 250 i 300 zmienia się odpowiednio na 500, 600, 350 i 500 groszy.

W p. 97 wykaz kolei, stosujących 25% podwyższenie przewoźnego, uzupełnia się w końcu jak następuje: "na liniajach Działoszyce - Kazimierza Wielka i Cudzynowice-Wiślica kolei wąskotorowych Pińczowskich".

W p. 98 termin "do 1 października 1925 r." zmienia się na: "do 15 grudnia 1925 r.".

Dodaje się nowy punkt 99 o brzmieniu następującem: "99. Przy przewozach buraków cukrowych i pastewnych kolejami wąskotorowemi Bydgoskiemi, przewoźne oblicza się według opłat następujących:

"Opłaty za przewóz buraków kolejami wąskotorowemi Bydgoskiem:

Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg. Za odległość kilometrów Groszy za 100 kg.
1 20 11 24 21 29 31 35 41 40 51 45
2 20 12 24 22 30 32 35 42 41 52 45
3 20 13 25 23 30 33 36 43 41 53 46
4 20 14 25 24 31 34 36 44 42 54 47
5 20 15 25 25 31 35 37 45 42 55 48
6 22 16 26 26 32 36 37 46 43 56 48
7 22 17 23 27 32 37 38 47 43 97 48
8 23 18 28 28 33 38 38 48 44 58 49
9 23 19 29 29 34 39 40 49 44 59 49
10 24 20 29 30 35 40 40 30 44 60 50

Do opłat powyższych włączone są opłaty stacyjne w wysokości 18 gr. za każde 100 kg.".

W "Wykazie opłat dodatkowych":

W p. 3 "Opłaty za liczenie sztuk" normę opłaty "4 gr." zmienia się na "10 gr.", a nadto dodaje się ustęp nowy: "najmniej od wagonu 100 gr."

W p. 5 "Opłaty za załadowanie i t. d." w ust. b) "w poz. 1) opłatę: "80" zmienia się na: "150", a w poz. 2) opłatę: "30" zmienia się na: "50".

W p. 6 "Opłaty za przechowanie i t. d.", w ust. b), w poz. 2 opłatę: "9" zmienia się na: "7", B w poz. 3) opłatę: "15" zmienia się na: "10".

W p. 7 "Opłaty za przetrzymanie i t. d." uwagę uzupełnia się w końcu zdaniem: "o ile odnośne umowy bocznicowe innych terminów nie przewidują".

Punkt 10 "Opłaty za wydatki w gotowiźnie" otrzymuje brzmienie następujące:

"10. Opłaty za zaliczenia oraz za wydatki w gotowiźnie.

(Art. 68 i 72 "Przep. przewoź.")

a) Od sumy zaliczenia, obciążającego przesyłkę, kolej pobiera jako prowizję 1%, najmniej jednak od listu przewozowego 50 gr.

Uwaga. Zmniejszenie lub unieważnienie zaliczenia, dokonane po zawarciu umowy o przewóz w drodze zlecenia dodatkowego, nie zmienia wysokości pobieranej przez kolej prowizji.

b) Od sumy wydatków, opłaconych przez kolej w gotowiźnie (z wyjątkami, przewidzianemi w art. 68 Przepisów przewozowych-2%, najmniej jednak od listu przewozowego-50 gr.

c) za powiadomienie nadawcy o pobraniu zaliczenia, kolej otrzymuje zwrot kosztów powiadomienia".

D.

W części III "Nomenklatura i klasyfikacja towarów":

Przy pozycji: "Buraki cukrowe i pastewne" obok klasy "V" dodaje się odsyłacz: "1) ", a u dołu strony zamieszcza się odsyłacz 1) o brzmieniu następującem: "1) Przewoźne za buraki cukrowe i pastewne, przewożone kolejami wąskotorowemi Bydgoskiemi, oblicza się według punktu 99 Postanowień taryfowych (Część II taryfy niniejszej)".

Pod pozycją: "Osad z substancyj roślinnych oleistych" dodaje się nową pozycję:

"Ospa zbożowa ...... III".

Z pozycji: "Siarczan amonu i t. d." słowa: "i siarczan potasu" przenosi się do następnej pozycji: "Siarczan glinu".

W pozycji: "Trzcina" dodaje się słowa: "oprócz zagranicznej", a pod tą pozycją zamieszcza się nową pozycję o brzmieniu następującem:

"Trzcina zagraniczna ...... III".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1925 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.109.785

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.
Data aktu: 24/10/1925
Data ogłoszenia: 30/10/1925
Data wejścia w życie: 01/11/1925