Technicy farmaceutyczni chcą przywrócenia w szkołach kształcenia w ich zawodzie i nieograniczania ich kompetencji. Manifestowali 12 września w tej sprawie przed Sejmem.
- Jest szansa na przywrócenie kształcenia techników farmaceutycznych. W małych miejscowościach i na wsiach technicy prowadzą punkty apteczne, bardzo ważne i bardzo potrzebne. Jedyny problem to fakt, że ich kształcenie nie było ujęte w ramy kwalifikacyjne. Chcielibyśmy, żeby było ono bardziej ujednolicone i o tym rozmawiamy z technikami - powiedział w środę minister zdrowia i dodał, że na pewno rola techników jest powszechnie społecznie akceptowana.
- Są oni po prostu potrzebni w systemie. Chcielibyśmy, żeby technicy wrócili, tylko w ujednoliconym systemie kształcenia, jednolitych ramach i wymogach – dodał minister Szumowski.
Cena promocyjna: 99 zł
|
Cena regularna: 99 zł
|
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Cena promocyjna: 99 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Cztery lata temu zapadła decyzja
Decyzja o zaprzestaniu kształcenia techników farmaceutycznych zapadła w 2014 roku.
Rzecznik resortu, Krzysztof Jakubiak podkreślał, że ministerstwo planuje rozpoczęcie kształcenia na poziomie średnim w szkołach policealnych na nowych zasadach, z nowym zasobem programowym, tak, by osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, ale skończą te szkoły, również mogły pracować w aptekach i wykonywać działania, które dzisiaj wykonują m.in. technicy farmaceutyczni.
A.P.M/PAP
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.