Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej, to realizacja upoważnienia ustawowego, zawartego w ustawie o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Artykuł 4 zakłada, że jakość w opiece zdrowotnej jest mierzona z wykorzystaniem wskaźników mieszczących się w trzech obszarach: klinicznym, konsumenckim i zarządczym. Projektowane rozporządzenie precyzuje konkretne kryteria, według których placówki medyczne mają być obiektywnie oceniane. Konsultacje i opiniowanie trwało zaledwie 10 dni, ale i tak zgłoszono kilkadziesiąt uwag. 

Konsultacje krótkie i w środku sezonu wakacyjnego 

Do projektu w przedstawionych uwagach krytycznie odniosła się m.in. Polska Federacja Szpitali (PFSz). Członkowie organizacji jako główny zarzut wskazywali to, że ich zdaniem projekt po prostu nie pozwoli zrealizować celów, które przewidywała ustawa. - Generalnie założenia podstawowe projektu można uznać za podążające za dobrymi praktykami w obszarze jakości ochrony zdrowia, zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi, aczkolwiek wymagające przepracowania w kierunku jakości opieki rozumianej jako wartości dla pacjenta - wskazali w stanowisku przekazanym resortowi zdrowia. 

Zdaniem PFSz, wskaźniki przedstawione w projekcie rozporządzenia są dalekie od ideału i nie mogą być uznane za kompatybilne z dobrymi praktykami krajowymi i międzynarodowymi w obszarze jakości w ochronie zdrowia. Organizacja wyraziła też rozczarowanie, że projekt nie był szerzej konsultowany z doświadczonymi organizacjami, a sam proces konsultacji był bardzo krótki - a na dodatek przeprowadzony w środku sezonu urlopowo- wakacyjnego. PFSz odniosła się również merytorycznie do poszczególnych zaproponowanych wskaźników i zaproponowała zmiany, które mogłyby pozwolić na bardziej prawidłową ocenę leczenia w placówkach. Po konsultacjach większość z nich uznano jednak za niezasadne. 

Czytaj również: Wskaźniki jakości opieki zdrowotnej pełne wątpliwości

Hospitalizacje z powodu schizofrenii jednak wykreślone 

Resort zdrowia zdecydował się za to na uwzględnienie jednej z uwag przedstawionych przez Ogólnopolski Zawodowy Związek Lekarzy oraz Porozumienie Rezydentów OZZL. Organizacja zwracała uwagę, że cała jakość opieki psychiatrycznej w tych placówkach będzie oceniana tylko na podstawie readmisji pacjentów ze schizofrenią, przewidziano bowiem tylko jeden wskaźnik jakości w tym obszarze. Resort zdrowia tłumaczy, że "ograniczona liczba wskaźników klinicznych dla opieki psychiatrycznej wynika z ograniczonej dostępności danych", zdecydowano się jednak na wykreślenie szczegółowego wskaźnika obejmującego pacjentów ze schizofrenią. Zastąpiono go wskaźnikiem ogólnym „Częstotliwość ponownych hospitalizacji z tej samej przyczyny”, który będzie miał również zastosowanie w psychiatrii. Resort zdrowia wskazuje też, iż zakłada, że lista wskaźników oceny leczenia nie jest zamknięta i będzie stopniowo rozszerzana w przyszłości.