Niedofinansowana oświata to odwieczny problem samorządów, a luka między otrzymywaną subwencją a wydatkami lawinowo rośnie. Gminy borykają się też z wysokimi kosztami zagospodarowania odpadów. Jak sobie radzą w tymi i innymi zadaniami, musiały m.in. wykazać w raporcie o stanie gminy, powiatu i województwa. To od tego roku ich nowy obowiązek ustawowy.
Próbą odpowiedzi na zapytania samorządów ma być kolejna, XI Konferencja Finansów Komunalnych. Organizowane wiosną tego roku spotkanie będzie nosiło podtytuł „Finansowanie oświaty i gospodarki komunalnej przez samorządy” i odbędzie się w poniedziałek 10 czerwca 2019 roku w Warszawie.
Konferencję organizuje Wolters Kluwer Polska i Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych. Patronem medialnym jest Prawo.pl, miesięcznik Samorząd Terytorialny i miesięcznik Finanse Komunalne.
Tematyka XI konferencji Finansów Komunalnych dotyczyć będzie aktualnych problemów samorządu terytorialnego. Do najbardziej aktualnych zagadnień, z którymi zmaga się obecnie samorząd terytorialny należy zaliczyć problemy związane z:
- niedofinansowaniem oświaty - wysokość subwencji oświatowej, finansowanie szkolnictwa niepublicznego przez JST, czy rozliczenia rachunkowe placówek oświatowych,
- finansowaniem gospodarki odpadami w kontekście zasady bilansowania się dochodów i wydatków komunalnych przeznaczanych na ten cel,
- nowe rozwiązanie legislacyjne – raport o stanie JST i interpretacja przepisów związanych z tym tematem.
Wszystkim uczestnikom zagadnienia te zostaną przybliżone w sposób praktyczny przez praktyków reprezentujących środowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych, samorządów, prawników.
Cena promocyjna: 47.21 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Konferencja będzie składała się z 3 części. Każda poświęcona odrębnej tematyce.
Tematy paneli to:
- Finansowanie edukacji
- Raport o stanie JST
- Finansowanie gospodarki odpadami
Zdecydowana większość gmin i powiatów dokłada do subwencji oświatowej znaczne środki, co świadczy o tym, iż naliczona kwota jest zbyt niska. Algorytm stanowiący podstawę wyliczenia środków przeznaczanych przez państwo na cele oświatowe nie zapewnia zaś obiektywnego, jasnego i przejrzystego sposobu wyliczania potrzebnych na ten cel środków. Jakie rozwiązania stosują samorządy. Czy dofinansowanie oświaty niepublicznej stanowi częściowe rozwiązanie tego problemu? Czy przynosi samorządowi zyski czy tylko koszty?
Czytaj też: Prof. Izdebski: Prawo nie wspiera samorządów
Raport o stanie samorządu
Raport o stanie samorządu ma powstać do końca maja, a ocenią go na sesji rady mieszkańcy. Raport o stanie samorządu to nowa instytucja wprowadzona ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych ze stycznia 2018 roku. Ma obejmować podsumowanie działalności organu wykonawczego tzn. wójta, starosty, marszałka, w roku poprzednim. Obecnie sporządzane raporty dotyczyć będą 2018 roku – a powinny przedstawiać realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady i sejmiku województwa oraz budżetu obywatelskiego.
Koszty zagospodarowania śmieci rosną m.in. przez drogie instalacje przetwarzające czy wzrostu cen energii, paliw i płac. Gminy nie mają dużych możliwości działania, żeby zmniejszyć wydatki w tym zakresie, ale próbują na wszelkie sposoby szukać oszczędności.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.