Adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. O wsparcie mogą też wnioskować osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.
Wnioski składać należy do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska od poniedziałku 21 stycznia.
Wsparcie dla najuboższych
We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Program został tymczasowo wstrzymany.
Czytaj też: Program Czyste Powietrze wstrzymany, jednak miasta z listy 33 nie odpuszczają>>
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. Przy opracowywaniu zasad programu głównym założeniem było to, żeby największe dofinansowanie otrzymali najubożsi. Dlatego wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Przerwa była przejściowa
Jak wyjaśnia minister środowiska Henryk Kowalczyk, przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Nadal trwają ostatnie testy informatyczne.
Czytaj też: Pozwy obywateli za smog coraz bardziej realne >>
Dotychczasowe wnioski i podpisane umowy
Do końca grudnia 2018 r. w sumie w całym kraju wpłynęło ponad 25 tys. wniosków i jest ponad 100 tys. założonych kont na portalu beneficjenta. Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku, gdzie wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków i na Mazowszu, gdzie odnotowano ponad 2,3 tys. wniosków. Obecnie podlegają one weryfikacji przez WFOŚiGW oraz trwa podpisywane umów z beneficjentami. Do tej pory podpisano ich ponad 100 na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania.
Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych.
Zobacz też komentarze praktyczne:
Ochrona pracowników przed smogiem
Rola samorządu gminnego przy przygotowaniu tzw. uchwały antysmogowej
Cena promocyjna: 119.2 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.