- Będziemy współpracować z przedstawicielami różnych instytucji - m.in. z Rzecznikiem Praw Dziecka, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Dyżurnet.pl z NASK-u, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Komendą Główną Policji, KG Straży Granicznej, a w ramach resortu z Prokuraturą Krajową, Instytutem ZEN-a, KSSiP-em, Służbą Więzienną, Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, organizacjami pozarządowymi i oczywiście z Państwową Komisją ds. Pedofilii. Czyli mocny zespół, który w naszej ocenie może podejść wieloaspektowo do tego problemu - mówi Romanowski.
Czytaj: Gwałty będą zagrożone wyższymi karami, za nagrywanie zgwałcenia nawet 20 lat więzienia>>
Nie tylko zmiany legislacyjne
Jak zapowiada Romanowski, opracowywany plan ma być kompleksowy. - Nie tylko będzie dotyczył jedynie zmian legislacyjnych, ale przede wszystkim stosowania prawa i koordynacji działania poszczególnych instytucji. Począwszy od różnego rodzaju działań informacyjnych a kończąc na edukacyjnych i legislacyjnych. Najważniejsze jest współdziałanie instytucji. Konwencja z Lanzarote ( Konwencja Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem) zobowiązuje nas do stworzenia mechanizmu koordynacji tych instytucji i przygotowania kompleksowego planu i taki jest nasz cel - mówi wiceminister.
Dodaje, że pewne zręby już są przygotowane. - Myślę, że w ciągu roku taki kompleksowy krajowy plan powinien powstać. W trakcie realizacji oczywiście będzie modyfikowany, dostosowywany do okoliczności, wyzwań bo te wyzwania ciągle się zmieniają, szczególnie jeśli chodzi o rzeczywistość internetową i nowe typy przestępczości, ale myślę, że w ciągu roku uda nam się to zrobić - dodaje.
Przypomnijmy celem Konwencji z Lanzarote jest zwalczanie seksualnego wykorzystywania dzieci, ochrona praw dzieci będących ofiarami przestępstw na tle seksualnym, a także promowanie współpracy na poziomie krajowym i międzynarodowym w tym obszarze.
Za gwałt nawet dożywocie
Ministerstwo sprawiedliwości chce wyższych kar m.in. za gwałty - zakłada to opiniowany obecnie projekt zmian w Kodeksie karnym. Projektodawca rozszerza i zmienia art. 197. W uzasadnieniu wskazuje przy tym, że jest to konieczne, bo społeczna szkodliwość tego typu przestępstw "jest często nieuwzględniana przez sądy, a rozbieżności w ocenie okoliczności wpływających na wymiar kary są znaczne, przy czym nawet w najdrastyczniejszych wypadkach nie są na ogół wymierzane kary zbliżone do górnej granicy ustawowego zagrożenia". Proponuje więc zwiększenie ustawowego zagrożenie przy typach kwalifikowanych, wprowadza się również typ kwalifikowany zgwałcenia przez następstwo w postaci śmierci pokrzywdzonego. W takich sytuacjach sprawca będzie podlegał karze nie krótszej niż 8 lat pozbawienia wolności, albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
W par. 4 wskazano, że jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia wobec małoletniego poniżej lat 15 lub w pozostałych przypadkach działa ze szczególnym okrucieństwem lub następstwem popełnionego czynu jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo również karze dożywotniego pozbawienia wolności.
W proponowanym artykule 197 podwyższono górną granicę kary za doprowadzenie przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego z 12 do 15 lat. Zmieniono też par. 3 i 4 dotyczące gwałtów. I tak w projektowanej zmianie jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:
- wspólnie z inną osobą,
- wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry,
- posługując się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działając w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu,
- wobec kobiety ciężarnej,
- utrwalając obraz lub dźwięk z przebiegu czynu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
Wyższe kary za wykorzystanie seksualne dziecka
Zmiany mają nastąpić także w art. 200. I tak zgodnie z nim kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec
takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15 (obecnie górna granica to 12 lat).
W przypadku stosunku zależności od sprawcy, w szczególności gdy małoletni jest pod jego pieczą, lub z wykorzystaniem krytycznego położenia małoletniego sąd ma orzekać karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
Wyłączenie przedawnienia m.in. przy gwałcie na dziecku
Projekt wyłącza przedawnienie karalności w szeregu przestępstw. M.in. w przypadku art. 197 par. 4 lub 5, popełnionych na szkodę małoletniego poniżej 15 lat - chodzi o gwałty ze szczególnym okrucieństwem, których następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć dziecka.
Podobnie będzie w przypadku zabójstwa dziecka w związku ze zgwałceniem lub zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. A także w przypadku gwałtów ze szczególnym okrucieństwem.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.