Rzecznik Praw Obywatelskich od dawna postuluje wprowadzenie możliwość wydawania przez policję nakazu tymczasowego opuszczenia lokalu przez sprawcę przemocy – jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego. To efekt m.in. skarg ofiar przemocy domowej na długotrwałość cywilnych spraw sądowych, w których wnoszą o nakazanie sprawcy opuszczenia wspólnego mieszkania. Zgodnie z art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie postanowienie w takiej sprawie zapada po rozprawie, która powinna odbyć się w miesiąc od złożenia wniosku.
Cena promocyjna: 55.2 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
- Dotrzymanie tego terminu często jest niemożliwe. Część spraw nie kończy się rozstrzygnięciem po jednej rozprawie, zwłaszcza gdy strony postępowania składają wnioski dowodowe. W jednej z badanych spraw rozprawa odbyła się dopiero po 9 miesiącach od wpływu wniosku - podnosił Adam Bodnar.
Czytaj: Przemoc psychiczna - problem narasta, a skazań wciąż mało>>
Kilkakrotnie występował do ministra sprawiedliwości wskazując, że do przyspieszenia postępowań mogłoby się przyczynić powierzenie ich wydziałom rodzinnym sądów powszechnych.
Piebiak: rozwiązanie zasadne, trwa analiza
Wiceminister sprawiedliwości odpowiadając RPO podkreśla, że w resorcie dostrzeżono zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania, jednak nadal prowadzone są analizy. - Oceniając możliwość powierzenia tej kategorii spraw wydziałom rodzinnym należy mieć na uwadze nie tylko liczbę tych spraw, ale także ogólny wpływ spraw w wydziałach rodzinnych i nieletnich oraz w wydziałach cywilnych - wskazuje Piebiak.
Z danych resortu, przekazany RPO wynika, że w pierwszym półroczu 2017 r. odroczono 906 spraw a w 2018 r. - przy podobnym wpływie wskazuje, że przy podobnym wpływie, w 2017 r. odroczono 906 spraw - w tym 144 wyroków, natomiast w 2018 r. odroczono 779 spraw - w tym 128 wyroki.
Czytaj: Od klapsów do... terroryzmu - badania potwierdzają>>
- Wskazuje to na pozytywną tendencję. Zarazem czas trwania tych spraw w latach od 2015 do 2018 wynosił średnio pomiędzy 131 a 157 dni - ocenia Piebiak.
Prace dotyczące szybkiego izolowania sprawców
Wiceminister poinformował też, że w ministerstwie trwają prace analityczne nad wprowadzeniem do porządku prawnego "kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania sprawcy przemocy od jego ofiary".
- Oprócz wdrożenia uniwersalnych i efektywnych instrumentów ochrony prawnej ofiar przemocy, projektowane rozwiązania zmierzają do zapewnienia terapii dla sprawców oraz zwiększenia świadomości społecznej na temat przyczyn i skutków przemocy - dodał.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.