W sytuacji gdy uczelnia rozlicza koszty wyjazdów służbowych związanych z uczestnictwem pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych w indywidualnych wyjazdach krajowych i zagranicznych realizowanych w ramach projektu unijnego, którego ostatecznym odbiorcą są pracownicy zatrudnieni w niej pracownicy, zobowiązanie instytucji realizującej projekt do zwrotu kosztów podróży pracownika nie dotyczy świadczenia mającego charakter usługi, lecz świadczenia pieniężnego w postaci zwrotu kosztów delegacji pracownika.

Pomiędzy instytucją zwracającą koszty podróży, a uczelnią nie istnieje świadczenie wzajemne, gdyż nie istnieje podmiot będący bezpośrednim beneficjentem tego zobowiązania. Instytucja nie otrzymuje żadnej korzyści dokonując na rzecz uczelni zwrotu kosztów delegacji związanych z wyjazdem jej pracowników. Zwrot kosztów delegacji pracownika jest zatem jednostronnym ekwiwalentem pieniężnym wynikającym z faktu zobowiązania się instytucji realizującej projekt do zwrotu na rzecz uczelni kosztów delegacji pracowników.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwrot kosztów podróży nie stanowi czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 kwietnia 2012 r., IPTPP2/443-34/12-4/PR.