Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje uprawnienie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych, a także zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości w formie zastawu skarbowego, na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych.
Rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe mogą być przedmiotem zastawu skarbowego, wówczas gdy ich wartość jednostkowa przekracza określoną kwotę. Kwota ta podlega w każdym roku waloryzacji, (podwyższeniu w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych dwóch kwartałach danego roku w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, a jeżeli wskaźnik ten ma wartość ujemną, kwota nie ulega zmianie) i do 15 sierpnia ogłaszana jest przez ministra finansów w Monitorze Polskim.
Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów z 8 sierpnia 2012 r., w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 41 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (M.P., poz. 583), kwota ta wzrośnie o 400 zł.