Zgodnie art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny powstaje poprzez zawarcie małżeństwa i gaśnie z chwilą jego ustania lub unieważnienia. Wywiązywanie się z tego obowiązku poprzez przekazywanie części dochodów jednego z małżonków drugiemu nie powoduje po stronie tego drugiego małżonka przysporzenia majątkowego, nie skutkuje zatem powstaniem przychodu podatkowego.
Nie dotyczy to jednak małżonków między którymi istnieje rozdzielność majątkowa czy też małżonków rozwiedzionych. W przypadku nieodpłatnej renty otrzymywanej od byłego małżonka, czy też od małżonka, z którym jest ustanowiona rozdzielność majątkowa nie ma zastosowania art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem na podstawie tego przepisu opodatkowaniu nie podlegają jedynie świadczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny o których mowa w art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, objęte wspólnością majątkową małżeńską.
W konsekwencji świadczenie takie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tym samym, stosownie do dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych renta ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 marca 2012 r., IPPB2/415-37/12-4/AS