Z wniosku o jej wydanie wynikało, że pracodawca Lasy Państwowe sprzedały nieruchomość swojemu pracownikowi z pewną bonifikatą. Ulga uzależniona była od stażu pracy i jej przyznanie uzależnione było od niesprzedawania nieruchomości przez pięć lat. Gdyby pracownik zdecydował się sprzedać ją wcześniej, musiałby oddać udzielony rabat. Wątpliwości podatnika dotyczyły kwestii zakwalifikowania wartości rabatu do przychodów. Jego zdaniem kwota bonifikaty nie była równoznaczna z osiągnięciem przychodu z nieodpłatnego świadczenia i nie podlegała opodatkowaniu PIT. Organ podatkowy jednak nie zgodził się z takim stanowiskiem.

Przychód z nieodpłatnych świadczeń

Uznał, że ulga na zakup nieruchomości jest świadczeniem nieodpłatnym i jako takie powinna być opodatkowana. Organ podatkowy podkreślił, że nieodpłatne świadczenie jest przychodem – gdy świadczenie powoduje wystąpienie przysporzenia w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej lub w postaci również wymiernego zaoszczędzenia wydatku. Świadczenie takie stanowi przychód, gdy zostało spełnione za zgodą nabywcy, tj. gdy nabywca skorzystał z niego w pełni dobrowolnie. Jeśli świadczenie przyznawane jest pracownikowi, staje się jego przychodem ze stosunku pracy. (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lipca 2018 r, nr 0112-KDIL3-1.4011.235.2018.2.AA).

Przychód ze stosunku pracy

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdziło także Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na pytanie naszej redakcji zwróciło uwagę, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

 

 



Czy rabaty dla pracowników oraz pracowników kontrahentów generują przychody po ich stronie? >>

Rabat jako przychód pracownika

MF podkreślił, że co do zasady rabat jest neutralny podatkowo dla korzystającego z niego podmiotu. Niemniej jednak są sytuacje, w których przepisy ustawy o PIT rozpoznają po stronie osoby, wobec której zastosowano ulgę, powstanie przychodu w związku z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia. Dzieje się tak np. gdy pracodawca wobec swoich pracowników stosuje inne, korzystniejsze ceny niż wobec innych odbiorców. W takim przypadku powstaje nieodpłatne świadczenie, którego wartość ustala się według cen stosowanych wobec innych odbiorców.

Pakiet medyczny jako przychód ze stosunku pracy >>