Wprowadzone zostały także kryteria odmowy rejestracji podmiotu jako płatnika VAT oraz wyrejestrowania z VAT. Limit dla zwolnienia podmiotowego z VAT wzrósł ze 150 000 zł do 200 000 zł. Rozszerzony został katalog towarów i usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. W życie weszły także przepisy dotyczące dodatkowych zobowiązań podatkowych w przypadku nieprawidłowości w rozliczeniach VAT.
Zobacz: Dodatkowe zobowiązanie podatkowe ma poprawić ściągalność VAT >>
Zeznania podsumowujące można składać za pomocą poczty elektronicznej wyłącznie co miesiąc. Od stycznia 2017 roku niektórzy podatnicy zostali niejako zobligowani do składania deklaracji VAT w formie elektronicznej. Zamiarem ustawodawcy było „uszczelnienie” poboru VAT oraz zaostrzenie kar przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym za wystawianie fałszywych faktur.
Zobacz: Niezłożenie deklaracji VAT drogą elektroniczną grozi grzywną >>
„Nowelizacja ustawy o VAT doprowadzi z dużym prawdopodobieństwem do jeszcze większej komplikacji rozliczeń VAT oraz zwiększy ryzyko prowadzenia działalności. Wprowadzane przepisy były przygotowywane z perspektywy zwalczania oszustów podatkowych, jednakże negatywne skutki odczują wszyscy podatnicy. W szczególności w zakresie weryfikacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz dodatkowych sankcji za błędy w rozliczeniach” – komentuje Paweł Turek, manager w dziale podatków w Crowe Horwath.