Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości ma na celu dostosowanie polskich przepisów do wymogów prawa UE, a konkretnie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Dyrektywa ta weszła w życie 19 lipca 2013 r. i daje możliwość wprowadzenia przez państwa członkowskie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej dla jednostek mikro.
W myśl przepisów Dyrektywy 2013/34/UE jednostkami mikro są: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (także tworzone przez nie spółki osobowe), które na dzień bilansowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech warunków:
• suma bilansowa: 350 000 euro, czyli 1 486 380 zł;
• przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów: 700 000 euro, czyli 2 972 760 zł;
• przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 10 osób.
Uproszczenia dla spółek
Wskazane wyżej spółki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, które obejmą tylko podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Ponadto zostaną zwolnione ze sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności pod warunkiem, że ujawnią informacje objęte obecnie sprawozdaniem finansowym, w informacjach uzupełniających do bilansu.
Jeżeli spółka skorzysta z tych uproszczeń w zakresie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, nie będzie mogła stosować wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów.
Zastosowanie ww. uproszczeń nie będzie obowiązkowe, będzie to jedynie możliwość dla podmiotu, który spełni definicję jednostki mikro – decyzję w tej kwestii będzie podejmował organ zarządzający.
Z uproszczeń i zwolnień będą wyłączone np. banki i fundusze inwestycyjne.
Projekt wprowadza do ustawy o rachunkowości nowy załącznik, który będzie określał zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym.
Poszerzenie katalogu jednostek mikro
Projekt przewiduje poszerzenie katalogu jednostek mikro między innymi o:
- osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wskazały równowartość w walucie polskiej nie mniejszą niż 1 200 000 euro i nie większą niż 2 000 000 euro ;
- stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego i organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła – jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej.
Katalog jednostek mikro będzie miał charakter zamknięty, w celu wykluczenia niejasności w interpretacji przepisów.
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.