Zastąpienie memoriałowej metody rozliczania podatków metodą kasową
Obowiązek podatkowy zasadniczo powstaje w momencie wystawienia faktury niezależnie od faktu czy faktura taka została opłacona czy też nie. Jeśli faktura nie została zapłacona, a firma przekazała VAT do urzędu skarbowego, to przedsiębiorstwo-sprzedawca kredytuje kupującego nie tylko w swoich relacjach z klientem, ale także w relacjach klienta z US. Zmiana powinna polegać na tym, że VAT przedsiębiorstwo-sprzedawca przekazuje dopiero po otrzymaniu zapłaty. Również przedsiębiorstwo kupujące jakiś produkt nie powinno mieć prawa do odzyskiwania z US naliczonego na fakturze VAT przed zapłaceniem za kupiony produkt. Odzyskanie naliczonego na fakturze VAT powinno być możliwe dopiero po zapłaceniu za fakturę, a więc także po zapłaceniu tego podatku.
Wyeliminowanie możliwość rozliczenia jako kosztu uzyskania przychodu zobowiązania opłaconego po terminie
Zobowiązanie opłacone po terminie nie mogłoby być wliczane w koszty uzyskania przychodu i tym samym nie mogłoby stanowić przesłanki do obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym - w przypadku spełnienia kryterium czasowego (brak zapłaty w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności). Konsekwencje wynikające z tego rozwiązania bez wątpienia prowadziłyby do terminowego i rzetelnego rozliczania zobowiązań, gdyż zagrożenie powiększenia podstawy opodatkowania mimo realnego poniesienia kosztów byłoby sankcją bardzo dotkliwą.
Kompleksowe prawne uregulowanie faktur „pro forma"
Faktury „pro forma" są coraz częściej stosowanym dokumentem w obrocie gospodarczym. Nie są one dokumentem księgowym, a więc nie rodzą obowiązku podatkowego w rozumieniu tak VAT jak i podatku dochodowego. Stosowanie tego rodzaju dokumentów jest próbą znormalizowania i przystosowania obrotu gospodarczego do przepisów prawa. Niemniej jednak, obecnie instytucja ta jest nieuregulowana prawnie, co może skutkować nadużyciami i pociągać za sobą niebezpieczne i różnorodne interpretacje podatkowe. W związku z powyższym ustawodawca powinien wyrazić zgodę na tego typu system rozliczeń i wprowadzić go do ustawy o VAT stwierdzając, iż wystawienie takiego dokumentu nie rodzi obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania.
Wprowadzenie systemu prolongaty podatku
Obecnie podatnik może wystąpić do właściwego organu skarbowego o prolongatę podatku. Przyznanie takiej prolongaty jest jednak nieobowiązkowe. Powinien istnieć system prolongowania płatności zobowiązania podatkowego na wniosek przedsiębiorcy, niemniej jednak nie podlegającego akceptacji ze strony organów podatkowych. Pozwoliłoby to uniknąć zbędnych procedur egzekucyjnych ze strony Państwa podejmowanych wobec podatników, którzy mają wolę terminowego regulowania obowiązków wynikających z danin publicznych, jednak nie posiadają w momencie upływu terminu odpowiednich środków.
źródło: Business Center Club