Przepis art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o CIT wskazuje, że przychody i koszty w spółce osobowej dzieli się według przyjętego udziału w zysku, a nie według innego klucza (np. udziału w sumie wkładów wniesionych przez wspólników). Zasada podziału zysku wynika z umowy spółki, a przepisy kodeksu spółek handlowych potwierdzają, iż podział ten jest oderwany od wysokości wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników. Skoro ustawa CIT wskazuje wprost to w jaki sposób ustala się przychody i koszty poszczególnych wspólników spółki osobowej, to zdaniem ekspertów Lewiatana brak jest podstaw prawnych do ingerencji organów podatkowych w sposób tego podziału. Tym samym wprowadzenie obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej w tej kwestii nie ma żadnego uzasadnienia.
Proponowana zmiana uderza w ich opinii w przedsiębiorców zawierających umowy wspólnego przedsięwzięcia (konsorcja), które stały się w polskiej rzeczywistości gospodarczej popularnym narzędziem pozwalającym kilku niezależnym podmiotom na wspólną realizację dużych przedsięwzięć, których zakres przekracza możliwości pojedynczego przedsiębiorcy, np. budowa autostrad czy metra warszawskiego. Wydaje się, że nałożenie na konsorcja dodatkowych obowiązków podatkowych zmniejszy ich popularność co negatywnie wpłynie na tempo realizacji największych krajowych inwestycji o strategicznym znaczeniu. Ponadto nie jest jasne, czy nowy obowiązek ma dotyczyć umów wspólnego przedsięwzięcia zawieranych przez podmioty powiązane, czy również przez podmioty niepowiązane (poza umową konsorcjum).
Eksperci zaznaczają także, że w projektowanych przepisach przejściowych nie ma regulacji odnoszących się do umów spółek niemających osobowości prawnej lub wspólnych przedsięwzięć, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy. Wydaje się, że nakładanie dodatkowych obowiązków na tego typu przedsięwzięcia może zostać ocenione jako naruszające zasadę zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa, bowiem przedsiębiorcy zawierający tego typu porozumienia kalkulowali określony poziom zyskowności, który może zostać zachwiany przez wprowadzenie obowiązku sporządzania dodatkowej, kosztownej dokumentacji.
Czytaj także:
Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o CIT i ustawy o PIT
Lewiatan ocenił projekt nowelizacji ustawy o CIT