Ministrowie przedstawili najważniejsze kierunki zmian w ustawie – Ordynacja podatkowa, podkreślając znaczenie wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości w interpretacji przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Podkreślili, że zasada obejmie nie tylko podatników, ale wszystkie strony postępowania (np. płatników, osoby trzecie, spadkobierców podatnika).
Zobacz: Fiskus rozstrzygnie wątpliwości na korzyść podatnika >>
Kolejnym tematem rozmów były zmiany w ustawie o administracji podatkowej, uchwalone przez Sejm 10 lipca. Nowa struktura administracji wraz ze zmianami w ordynacji podatkowej ma zapewnić równowagę sił pomiędzy podatnikiem a państwem. Do tego zmierza przekształcenie urzędów skarbowych w biura obsługi podatnika. Mikroprzedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą przez okres pierwszych 18 miesięcy działalności będą mieli prawo do skorzystania z nowej usługi, tj. asystenta podatnika, czyli urzędnika pomagającego im w rozwiązywaniu kwestii związanych z prowadzoną działalnością.
Zobacz: Sejm: pobór należności niepodatkowych zadaniem administracji podatkowej >>
Podczas spotkania, podkreślono również, że od 1 lipca 2015 r., o tym gdzie wysyłamy wniosek o wydanie interpretacji, decyduje również rodzaj podatku, w zakresie którego składany jest wniosek, a nie, jak dotychczas, wyłącznie miejsce zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy. Kolejne zmiany nastąpią po 1 stycznia 2016 r., gdy dotychczasowe biura KIP zostaną połączone w jeden organ.
Zobacz: Biura KIP będą specjalizować się w poszczególnych podatkach >>
Wicedyrektor łódzkiej Izby Skarbowej Sławomir Ćwiek przedstawił też planowane usługi związane z wdrażaniem programu e-Podatki, w tym m.in. usługę udzielania indywidualnych informacji o stanie rozliczeń za pośrednictwem Portalu Podatkowego.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
Ordynacja podatkowa. Komentarz
|