Zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 stycznia. W tym roku dzień ten wypada w sobotę, nowy sposób rozliczania PIT można zatem dokonać do 22 stycznia.
Wybraną metodę trzeba stosować przez cały rok
Wojciech Skowyrko, samodzielny księgowy w BSO Outsourcing podkreśla, że formę opodatkowania możemy zmienić raz w roku. Zaznacza jednak, że z wybranej formy opodatkowania będziemy korzystać przez kolejny rok obrotowy. Ekspert podpowiada, że decyzja o jej zmianie musi być zatem poprzedzona analizą kosztów działalności poniesionych w roku poprzednim oraz przewidywanych dochodów w roku następnym. Tylko odpowiednie dopasowanie formy opodatkowania pozwoli zoptymalizować zobowiązania podatkowe. Wojciech Skowyrko przypomina, że termin na zgłoszenie zmiany formy opodatkowania jest nieprzekraczalny. Dodaje też, że przedsiębiorcy, chcący dalej stosować wybraną wcześniej metodę, nie muszą informować organów podatkowych o tym fakcie.
Nie każda forma zawsze możliwa
Jak zauważa Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, prowadząca własną kancelarię prawną, nie wszystkie formy opodatkowania są dostępne dla każdego podatnika. Tytułem przykładu można wskazać, że tylko lekarz świadczący usługi w ramach wolnego zawodu ma prawo wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej, a już inny lekarz, który świadczy usługi na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej - takiej możliwości nie ma.
Czytaj również:
- Zasady ogólne to podatek według skali >>
- Podatek liniowy nie zawsze opłacalny >>
- Karta podatkowa najprostszą formą rozliczenia >>
- Przy ryczałcie nie ma kosztów uzyskania przychodów >>
Zmiana formy opodatkowania. Czas tylko do poniedziałku
Podatnicy PIT mają do wybory cztery formy opodatkowania. Są to: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.