Osoby zainteresowane elektroniczną formą rozliczenia powinny przynieść ze sobą dokumenty, które są niezbędne do prawidłowego wypełnienia zeznania rocznego czyli informacje sporządzane przez płatników, są to:
- PIT-11 otrzymany od zakładu pracy, zleceniodawcy czy organu zatrudnienia (np. z urzędu pracy),
- PIT-11A otrzymany od organu rentowego (np. z ZUS-u), jeśli organ ten nie był zobowiązany do sporządzenia obliczenia rocznego PIT-40A,
- PIT-8C - informacja o wypłaconym stypendium, o dochodach z innych źródeł (np. wartość umorzonego zobowiązania) oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (sprzedaż akcji),
- PIT-R informujący o kwotach wypłaconych z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.
Zobacz: Jak rozliczyć PIT za 2014 rok >>
Na podstawie danych zawartych w tych informacjach w zeznaniu wykazuje się: przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody (bądź straty), zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczki pobrane przez płatników.
Niezbędne jest również podanie kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za 2013 rok (złożonym w roku 2014). Są to dane, które zabezpieczają autentyczność składanej deklaracji.
Ponadto, jeżeli osoba składająca zeznanie prowadzi działalność gospodarczą albo jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług albo płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, do złożenia PIT niezbędny będzie również NIP.
Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej powinni przynieść dokumenty potwierdzające dokonane wydatków na cele rehabilitacyjne (faktury VAT, rachunki, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego).
"PIT. Komentarz 2015" dostępny jest w księgarni internetowej Profinfo >>
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego