Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2016 r. W sprawie chodziło o zastosowania stawki podatku VAT 0 proc. dla świadczonej usługi transportowej. Do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług transportowych na terytorium kraju, na terytorium krajów Unii Europejskiej oraz poza terytorium krajów Unii Europejskiej. Stałym miejscem zamieszkania oraz miejscem wykonywania działalności jest terytorium kraju.
Przedsiębiorca będzie wykonywać transport towarów na zlecenie polskiego spedytora, który jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Transport towarów odbywać się będzie na trasie Szwajcaria (miejsce załadunku) do Niemiec (miejsce rozładunku). Trasa transportu nie będzie przebiegała przez terytorium Polski. Przedsiębiorca nie będzie posiadać informacji, w jakim kraju towar zostanie dopuszczony do obrotu.
Przedsiębiorca zapytał, czy do zastosowania obniżonej do 0 proc. stawki podatku dla tej usługi wymagane jest spełnienie dodatkowego warunku posiadania dokumentu celnego, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.
Zdaniem Wnioskodawcy, dla wykonywanej usługi transportowej w opisanym zdarzeniu zastosowanie 0 proc. stawki podatku od towarów i usług wymaga posiadania dokumentu celnego.
Fiskus też tak uważa. Zdaniem organu, prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 0 proc. dla świadczonej przez przedsiębiorcę ww. usługi ma wyłącznie podmiot, posiadający dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT oraz potwierdzony przez urząd celny dokument, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.
Dlatego warunkiem zastosowania obniżonej stawki podatku VAT dla wykonywanej usługi transportowej w opisanym zdarzeniu przyszłym jest posiadanie, poza dokumentami wymienianymi w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy, również dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 kwietnia 2016 r., sygn. IBPP4/4512-37/16/MK, LEX nr 305162
Dowiedz się więcej z książki | |
VAT. Komentarz 2016
|