Można nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostawała zawieszona. Dziś wchodzą w życie zmienione zasady rachunkowości obowiązujące w trakcie trwania zawieszenia działalności.

2 czerwca 2011 r. weszły w życie przepisy nowelizujące m.in. ustawę o rachunkowości. Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 102, poz. 585) zmieniono zasady rachunkowości obowiązujące w trakcie trwania zawieszenia działalności. Z nowo dodanych regulacji wynika, że można nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostawała zawieszona, chyba że jednostka dokonuje odpisów amortyzacyjnych, umorzeniowych lub występują inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym bądź finansowym. Zasady, o której mowa nie stosuje się jednak do emitentów papierów wartościowych zamierzających ubiegać się o dopuszczenie lub ubiegających się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na tym rynku.

Ustawodawca założył, że wprowadzone zmiany mają poprawić sytuację przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przez eliminację zbędnych obowiązków i przyczynić się do zmiany klimatu prowadzenia działalności gospodarczej na bardziej przyjazny i zachęcający do aktywizacji gospodarczej społeczeństwa oraz poprawy klimatu inwestycyjnego.

Michał Malinowski