Pytanie

W 2014 r. podatniczka uzyskała następujące dochody: dochód z Polski z tytułu umowa o pracę, dochód z Niemiec z tytułu umowa o pracę, zasiłek rodzicielski (Elterngeld) z Niemiec. Miejscem zamieszkania podatniczki jest Polska i tu podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Gdzie należy opodatkować otrzymany przez podatniczkę w 2014 r. zasiłek rodzicielski?
W Polsce czy w Niemczech?
Proszę podać podstawę prawną opodatkowania tego zasiłku.
Czy zasiłek ten podatniczka jest zobowiązana wykazać w zeznaniu rocznym składanym w Polsce?
Jeżeli tak to w jakich pozycjach zeznania rocznego należy ująć zasiłek rodzicielski?
Jeżeli zasiłek rodzicielski otrzymany z Niemiec będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, to czy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje przepis, który by zwalniałby od podatku dochodowego ten rodzaj przychodów?

Odpowiedź

Zasiłek otrzymywany przez podatniczkę podlega opodatkowaniu w Niemczech, a tym samym jest on zwolniony od podatku dochodowego w Polsce. Będzie miał on jednak wpływ na wysokość podatku polskiego.

Uzasadnienie

W myśl art. 18 umowy podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku - dalej umowa z RFN - emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z Niemczech, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.
Bez względu na powyższe płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, podlegają opodatkowaniu tylko w Niemczech.

Dodatkowo płatności na utrzymanie, w tym na utrzymanie dzieci, dokonywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Zwolnienie dochodu uzyskanego w Niemczech z opodatkowania w Polsce wynika także z art. 24 ust. 2 lit. a) umowy z RFN.

Zgodnie z art. 27 ust. 8 u.p.d.o.f. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. - jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 u.p.d.o.f. (podatnik mający miejsce zamieszkania na terenie Polski), oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W praktyce oznacza to, że dochód niemiecki nie będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu, ale będzie miał wpływ na wysokość podatku polskiego.
1. Zasiłek nie jest emeryturą ani rentą, więc nie podlega regulacji art. 18 ust. 1 umowy z RFN.
2. Zasiłek mieści się w dyspozycji art. 18 ust. 2 umowy z RFN, a tym samym podlega opodatkowaniu w Niemczech.
3. Zasiłek w Polsce jest zwolniony od opodatkowania, z uwagi na fakt podlegania opodatkowaniu w Niemczech.
4. Powyższe nie zmienia faktu, że ma on wpływ na wysokość opodatkowania dochodów polskich, co wynika z art. 27 ust. 8 u.p.d.o.f. oraz art. 24 ust. 2 lit. a umowy z RFN.
5. Zwolnienie z opodatkowania dochodów niemieckich i ich wpływ na opodatkowanie dochodów Polskich nie jest żadną sprzecznością. Są to po prostu dwa aspekty stosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego