Podatnik, rozliczający się w oparciu o tę metodę, ma prawo do rozliczania kosztów uzyskania przychodów i dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
W styczniu można zmienić formę opodatkowania >>
Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, prowadząca własną kancelarię prawną, zwraca uwagę, że wybierając opodatkowanie dochodów z działalności na zasadach ogólnych, podatnik musi mieć na uwadze to, że w zeznaniu rocznym do dochodów tych będą doliczone także inne dochody, które są opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli m.in. dochody ze stosunku pracy, umowy zlecenia czy o dzieło, emerytury, renty, zasiłków ZUS. Może się wówczas okazać, że doszło do przekroczenia pierwszego progu podatkowego i nadwyżka dochodu ponad 85.528 zł zostanie opodatkowana już według stawki 32 proc. Izabela Rutkowska dodaje, że zasady ogólne umożliwiają rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla samotnych rodziców oraz skorzystanie z ulg podatkowych, przysługujących danemu podatnikowi.
Przeczytaj również o pozostałych formach opodatkowania:
Podatek liniowy nie zawsze opłacalny >>
Karta podatkowa najprostszą formą rozliczenia >>
Przy ryczałcie nie ma kosztów uzyskania przychodów >>
Zasady ogólne to podatek według skali
Podstawową formą opodatkowania działalności gospodarczej są tzw. zasady ogólne. Podatek płaci się od dochodu. Stawka PIT wynosi 18 i 32 proc.