Pytanie
Czy podatnik odpowiada za wiarygodność złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości osoby prawnej?
Odpowiedź
Podatnik odpowiada za wiarygodność złożonej deklaracji dla potrzeb podatku od nieruchomości, a w przypadku, jeśli w deklaracji podano nieprawdę lub zatajono prawdę albo nie dopełniono obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nią danych, przez co narażono podatek na uszczuplenie, może wystąpić odpowiedzialność karna skarbowa. Przy czym za osobę prawną odpowiedzialność karną skarbową będzie ponosiła osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi osoby prawnej, a więc najczęściej zarząd.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 6 ust. 9 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych m.in. osoby prawne, są obowiązane:
- składać, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku;
- odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 3, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia;
- wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.
Jak stanowi art. 56 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - dalej k.k.s. podatnik, który składając organowi podatkowemu, deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.
Zatem podatnik odpowiada za wiarygodność złożonej deklaracji dla potrzeb podatku od nieruchomości, a w przypadku, jeśli w deklaracji podano nieprawdę lub zatajono prawdę albo nie dopełniono obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nią danych, przez co narażono podatek na uszczuplenie, może wystąpić odpowiedzialność karna skarbowa. Przy czym w przypadku osoby prawnej, zgodnie z art. 9 § 3 k.k.s. za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną. Zatem w przypadku osoby prawnej najczęściej odpowiedzialność karną skarbową za osobę prawną będzie ponosił zarząd.
W praktyce lokalne organy podatkowe (wójt/burmistrz/prezydent miasta) rzadko kierują sprawy związane z zaniedbaniami czy zaniechaniami podatników na drogę postępowania karnego skarbowego.