Korzystając z upoważnienia ustawowego, minister zaproponował by z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu zostały wyłączone pojazdy specjalne o przeznaczeniu pomoc drogowa, pogrzebowy oraz bankowóz (typu A i B). Eksperci Konfederacji, po konsultacjach z firmami członkowskimi ustalili, że w projektowanym rozporządzeniu uwzględnione powinny zostać również pojazdy transmisyjne.
Zobacz: Będzie więcej pojazdów bez obowiązkowej ewidencji przebiegu >>
Część tych pojazdów to samochody o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, a więc takie, w stosunku do których mają zastosowanie ograniczenia wskazane w art. 86a ustawy o VAT. Z punktu widzenia przepisów homologacyjnych pojazdy transmisyjne traktowane są jako samochody specjalne i nie służą celom prywatnym. Ze względu na wymóg zabudowy części ładunkowej specjalistycznym sprzętem zamontowanym na stałe, o bardzo wysokiej wartości (na ogół wyższej niż wartość samego samochodu), pojazdy te nie są udostępniane pracownikom do ich celów prywatnych.
Zobacz: Odliczenie VAT wymaga dodatkowych badań technicznych pojazdów >>
Abstrahując od kwestii ryzyka uszkodzenia czy kradzieży tak kosztownego pojazdu, wykluczone jest ich wykorzystanie do celów prywatnych, również ze względu na ich cechy funkcjonalne. Takie pojazdy często posiadają bardzo niewielką liczbę miejsc siedzących (na przykład tylko dwa miejsca siedzące) oraz zabudowę części ładunkowej, co powoduje, że z praktycznego punktu widzenia trudno wykorzystywać je do celów prywatnych.
Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>
Zdaniem Lewiatana, pojazdy transmisyjne, ze względu na swój charakter, powodują, że ich ewentualne użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą należy uznać za nieistotne. Natomiast prowadzenie ewidencji pojazdów zgodnie z wymogami wskazanymi w ustawie o VAT ze względu na specyfikę wykorzystania tych pojazdów jest w naszej ocenie nadmiernie utrudnione. Rozwiązanie to, w odniesieniu do pojazdów transmisyjnych narusza więc zasadę proporcjonalności, która jest jedną z zasad ogólnych prawa unijnego i powinna być bezwzględnie przestrzegana przez organy państwa.
Zobacz też: Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>