Obowiązująca od 1 stycznia b.r. 23 proc. stawka VAT na ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce nie ma wpływu na wzrost cen innych towarów dla dzieci - wyjaśnił resort finansów w odpowiedzi ma interpelację nr 3495/12.
Zmiana stawki VAT na ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce podyktowana była obowiązkiem wykonania przez Polskę wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 października 2010 r. w sprawie C-49/09. Trybunał uznał, że stosowana przez Polskę 8% preferencyjna stawka VAT narusza przepis art. 98 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L 347). Zgodnie z ww. dyrektywą państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę podatku VAT tylko do ściśle określonych towarów lub usług. Ubranka i dodatki odzieżowe dla niemowląt znajdują się poza wykazem, a zatem niedozwolone jest stosowanie obniżonej stawki VAT.
Natomiast produkty takie jak mleko (w proszku, w granulkach) oraz podstawowe produkty żywnościowe podlegają od dnia 1 stycznia 2011 r. stawce 5 proc. Minister finansów, powołując się na dane z GUS zwrócił uwagę, że wzrost stawki VAT na obuwie i ubranka niemowlęce nie ma większego wpływu na wzrost cen tych towarów. Według danych GUS w styczniu 2012 r. w stosunku do grudnia 2011 r. zanotowano spadek cen na obuwie dziecięce o ok. 2,4 proc., podobnie kształtowały się ceny na ubranka dziecięce. Minister zaznaczył również, że tym samym wzrost stawki VAT nie może mieć wpływu na wzrost cen innych artykułów dla dzieci, takich jak na przykład mleko modyfikowane.