Takie stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 5 września 2013 r., argumentując to tym, że, spółdzielnia sfinansuje wydatki, do których ponoszenia zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach (art. 4 ust. 1 i ust. 2) oraz ustawy o własności lokali (art. 13 ust. 1) zobowiązany jest właściciel lokalu. Przysporzenie to jest przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółdzielnia mieszkaniowa winna zatem wystawić właścicielowi lokalu informację PIT-8C. Zaakcentował także, że okolicznością decydującą o tym, czy wymiana indywidualnych podzielników kosztów centralnego ogrzewania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jest tytuł prawny do zajmowanego lokalu.
Zdaniem wnioskodawcy, świadczenia z funduszu remontowego nie powodują powstania przysporzenia majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie właścicieli, gdyż świadczenia te mają charakter zwrotny, ale organ podatkowy z taką interpretacją przepisów podatkowych się nie zgodził.
Pogląd wnioskodawcy podzielają natomiast sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 7 sierpnia 2012 r. (sygn. akt I Sa/Bd 618/12 w analogicznej sprawie dotyczącej finansowania ze środków funduszu remontowego wymiany wodomierzy uznał, że świadczenia dokonywane z funduszu remontowego mają charakter zwrotny i to niezależnie od tego, czy dokonywane są na rzecz osób legitymujących się spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego, czy też prawem odrębnej własności lokalu.
Zdaniem sądu, oczywiście rację ma organ podatkowy twierdząc, że każdy właściciel lokalu ma obowiązek ponoszenia pełnych kosztów związanych z jego utrzymaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązek ten może być realizowany także poprzez dokonywanie wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy. W ten sposób właściciele lokali mieszkalnych uczestniczą w pokrywaniu kosztów remontów wykonywanych przez spółdzielnię i ponoszą bezpośrednio koszty określonych prac remontowych. W konsekwencji, jeżeli spółdzielnia dokonuje ze środków powyższego funduszu wydatków na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych, to takie świadczenie ma charakter zwrotny i nie powoduje powstania przysporzenia majątkowego po stronie tych właścicieli. Na gruncie przepisów u.p.d.o.f. zdarzenie takie jest neutralne podatkowo.
W uzasadnieniu swojego wyroku WSA w Bydgoszczy powołał się także na inne orzeczenia, w których sądy przyjęły, że zwrot wydatków z funduszu remontowego nie stanowi przychodu, np. wyrok WSA w Białymstoku z 24 lutego 2011 r., I SA/Bk 616/10, wyrok NSA z 6 lipca 2010 r., II FSK 376/09 i wyrok WSA w Kielcach z 19 stycznia 2010 r., I SA/Ke 528/09.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 września 2013 r., ILPB2/415-567/13-2/WM