Nie tylko dane finansowe się liczą
Za nami kolejna edycja "The Best Annual Report" - najważniejszego w Polsce konkursu oceniającego sposób raportowania spółek publicznych. Zintegrowany raport roczny PKN Orlen został uznany za najlepszy w kategorii przedsiębiorstw. Spółka zajęła także pierwsze miejsce za raport w Internecie i specjalne wyróżnienie za innowacyjność rozwiązań w sprawozdaniu finansowym. Koncern po raz pierwszy zaprezentował swoją działalność w formule zintegrowanej. Formuła łączy sprawozdawczość finansową z pozafinansowymi aspektami funkcjonowania przedsiębiorstwa, a więc dotyczącymi m.in. kwestii pracowniczych, wpływu na środowisko czy społeczność lokalną. Raport został wyróżniony za przejrzystość prezentacji modelu biznesowego wraz z procesem budowania wartości oraz jasne zdefiniowanie wskaźników efektywności wdrażania strategii. Drugie miejsce za najlepszy raport zdobyła Grupa Lotos, która także łączy raportowanie danych finansowych z tymi niefinansowymi.
Wysoka jakość sprawozdań to też zasługa audytorów
Wysoki poziom raportów zgłoszonych do konkursu przypisuje się także pracy audytorów. W trakcie finałowej gali konkursu wielokrotnie pojawiały się głosy, że właśnie biegli rewidenci mają ogromny wpływ na jakość sprawozdań finansowych, bo stawiają wysokie wymagania swoim klientom. Ewa Eljasiak, dyrektor Biura Centrum Finansowo-Księgowego Grupy Lotos podkreślała, że to stawiający wysoko poprzeczkę audytor jest pierwszym weryfikatorem raportu, to on wyznacza i egzekwuje kryteria jakości. Tym mniej dziwi, że w kapitule konkursu The Best Annual Report zasiadają właśnie przedstawiciele firm audytorskich. W tym roku po raz kolejny do wręczenia nagrody została zaproszona także Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.
Prezes samorządu biegłych rewidentów miał zaszczyt uhonorować wyróżnieniem dwójkę księgowych - Ludmiłę Mordylak, odpowiedzialną za opracowanie raportów KGHM Polska Miedź, oraz Andrzeja Klapaczyńskiego, autora raportów Mbanku. - Proszę przyjąć nasze gratulacje i szczere wyrazy podziwu za fachowość, wiedzę ekspercką i godną naśladowania postawę, która pozwoliła kolejnym pokoleniom czerpać inspirację z państwa dokonań. Jako biegli rewidenci szczególnie doceniamy i rozumiemy zawód księgowego, z którego wyrastamy i z którym współpracujemy na co dzień - mówił prezes KRBR Krzysztof Burnos wręczając tytuł "The Best of The Best". Jednocześnie prezes Burnos zaznaczył, że to pod ich nadzorem raporty roczne od 10 lat znajdują się wśród laureatów konkursu "The Best Annual Report".
Od raportów będziemy wymagać coraz więcej
Zdaniem Ewy Sowińskiej, zastępcy prezesa KRBR, poziom raportów jest coraz lepszy, ale i tak będzie się podnosił. Jej zdaniem, przyszłością raportowania będzie raport zintegrowany łączący dane finansowe z tymi pozafinansowymi. - Pokazują to decyzje jury konkursu. We wszystkich wyróżnieniach przebijał się duch społecznej odpowiedzialności biznesu i jasno opisane polityki w tym zakresie – mówiła po gali finałowej konkursu Ewa Sowińska, która jest także członkiem grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw przy Ministrze Gospodarki. - Ale równie ważna jest dziś też forma raportu. Powinien być kompletny, krótszy, stawiać na jakość, a nie ilość - dodała Ewa Sowińska. Raport idealny powinien, jej zdaniem, po prostu szanować czas jego użytkownika - być czytelny, zrozumiały, bardziej dostępny. Bo dziś tak samo jak dobre liczby są ważne czytelne opisy. Taką uwagę analityka giełdowego wzięła sobie do serca Energa, która w tym roku otrzymała wyróżnienie za duży progres w jakości sprawozdania i dziś może pochwalić się wzorcową informacją o danych niefinansowych.
Jedno z najważniejszych wydarzeń rynku kapitałowego
Celem konkursu organizowanego przez Instytut Rachunkowości i Podatków jest stworzenie standardów sporządzania raportów rocznych, a tym samym promowanie spółek przygotowujących najlepsze raporty roczne z punktu widzenia wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów. W kapitule konkursu zasiadają przedstawiciele firm audytorskich i konsultingowych, instytucji finansowych, organizacji związanych z rynkiem kapitałowym oraz mediów. W dotychczasowych edycjach kapituła konkursu zweryfikowała ponad 200 raportów rocznych spółek publicznych, z czego najliczniej reprezentowany był WIG20 (80 proc.), następnie WIG40 i WIG80 na poziomie 50 proc. Ale wśród uczestników konkursu znajdują się również spółki zagraniczne oraz liczne grono spółek skarbu państwa. Gala finałowa X edycji konkursu odbyła się 15 października 2015 r. w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.