Pytanie

Czy lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki związane z kupnem i utrzymaniem w czystości (praniem, sterylizacją itp) wymaganych prawem używanych we własnej działalności specjalistycznych strojów medycznych?

Odpowiedź

Lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z kupnem wymaganych przepisami i używanych w prowadzonej działalności strojów medycznych (są to koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, które nie zostały wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu). Analogicznie ma się rzecz, jeśli chodzi o koszty utrzymania takich strojów w czystości (koszty prania, sterylizacji itp.) - również takie koszty lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przyjmuje się, że kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodu nie są, między innymi, wydatki o charakterze osobistym. Do takich wydatków należą, między innymi, wydatki na zakup ubrań. Dotyczy to jednak tylko wydatków na ubrania, które mogą stanowić strój codzienny podatników. Inaczej ma się rzecz z wydatkami na zakup ubrań specjalistycznych, np. ubrań wymaganych przepisami strojów medycznych.

Jak uzasadniają to urzędy skarbowe "używanie odzieży i obuwia podczas wykonywania usługi medycznej nie jest wystarczającą przesłanką do uznania, że zakupione ubranie i obuwie ma związek z uzyskaniem przychodu. Za odzież ochronną, przy świadczeniu usług medycznych, można uznać specjalną odzież ochronną typu: fartuch, drelich, obuwie robocze, noszone tylko w związku z wykonywaną pracą.

Zakup odzieży i obuwia, stanowi wydatek związany w ogóle z faktem funkcjonowania danej jednostki w życiu społecznym. Posiadanie tych rzeczy stanowi spełnienie zwykłych potrzeb danej osoby fizycznej, niezależnie od tego, czy prowadzi ta osoba działalność gospodarczą. A zatem, jedynie wydatek na odzież typowo ochronno-roboczą, noszoną tylko podczas świadczenia usług medycznych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów".

A zatem lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z kupnem wymaganych przepisami i używanych w prowadzonej działalności strojów medycznych (są to koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, które nie zostały wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu).

Analogicznie ma się rzecz, jeśli chodzi o koszty utrzymania takich strojów w czystości (koszty prania, sterylizacji itp.) - również takie koszty lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego