Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10 maja 2016 r. W sprawie chodziło o możliwość zwolnienia z opodatkowania środków pochodzących ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym w przypadku przeznaczenia ich na remont mieszkań, których właścicielem jest współmałżonek.
Chodziło o podatnika, który w grudniu 2014 r. otrzymał wraz siostrą mieszkanie w drodze spadku po zmarłej matce. W maju 2015 r. dokonano sprzedaży ww. mieszkania, a więc przed upływem 5 lat. Podatnik powziął wątpliwość, czy środki pochodzące ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczone na remont mieszkań należących do jego małżonki można uznać za „przeznaczone na własne cele mieszkaniowe”.
Podatnik uważa, że wystąpi tu także cel mieszkaniowy, w konsekwencji czego dochód będzie zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Fiskus się nie zgodził. Owszem potwierdził, że w odniesieniu do sprzedaży lokalu mieszkalnego (udziału w lokalu mieszkalnym) nabytego w spadku istnieje możliwość przeznaczenia środków z tej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe i skorzystanie ze zwolnienia. Jednak katalog wydatków stanowiących własne cele mieszkaniowe podatnika wskazany w art. 21 ust. 25 ustawy ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne. Ustawodawca formułując zwolnienie przedmiotowe w sposób jednoznaczny wskazał realizację celów mieszkaniowych, które pozwalają na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia.
Fiskus wyjaśnił, że skoro przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w lokalu mieszkalnym) stanowiącej majątek odrębny podatnika zostanie wydatkowany na remont mieszkań należących wyłącznie do jego małżonki, stanowiących jej majątek osobisty, to uznać należy, że podatnik nie poniesie wydatków na własne cele mieszkaniowe. O braku możliwości skorzystania ze zwolnienia decyduje bowiem fakt, że tytuł własności do obydwu mieszkań, na remont których podatnik chce przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego (udziału w lokalu), przysługuje nie podatnikowi, lecz jego małżonce. To małżonka jest wyłącznym właścicielem obydwu mieszkań, pomimo że pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa małżeńska. Tym samym podatnik przeznaczając środki ze sprzedaży na remont ww. mieszkań nie poczyniłby wydatków na własne cele mieszkaniowe, ale na cele mieszkaniowe swojej małżonki.
Ponadto zarówno wydatki na remont mieszkania wspólnego małżonków wynajmowanego w zasobach TBS jak i mieszkań należących do małżonki Wnioskodawcy, stanowiących jej majątek odrębny nie mogą zostać uznane za wydatki na cele mieszkaniowe uwzględnione przy obliczeniu dochodu zwolnionego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 maja 2016 r., sygn. akt IBPB-2-2/4511-278/16/MZM, LEX nr 308925