Pytanie
Spółka kapitałowa, polski czynny podatnik VAT niezarejestrowana do tego podatku w żadnym innym państwie członkowskim kupuje u partnera handlowego vouchery na pobyt hotelowy wraz z tzw. skipass. Vouchery będą nagrodami w konkursie związanym z zakupami w sklepach spółki (po zrealizowaniu zakupów o wartości 250 zł i zaproponowaniu hasła podlegającego ocenie jury).
Czy wydanie vouchera jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?
Zakupione vouchery zostaną opodatkowane VAT w miejscu świadczenia, tj. w państwie członkowskim albo zostaną przekazane na podstawie noty rozliczeniowej. Spółka nie odliczy więc VAT od zakupu.
Czy są szanse by nie naliczać VAT od wydania w konkursie nagród, o których mowa powyżej?
Odpowiedź
Voucher nie jest ani towarem, ani usługą – jest to jedynie dokument potwierdzający prawo do uzyskania danego świadczenia. Tym samym jego wydanie nie wiąże się z koniecznością naliczenia VAT.
Uzasadnienie
W myśl art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. – do czynności opodatkowanych zalicza się między innymi odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.t.u. przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei w art. 8 ust. 1 u.p.t.u. ustawodawca postanowił, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Voucher nie mieści się jednak w powyższych definicjach, czyli nie jest ani towarem, ani usługą. Jest on jedynie znakiem legitymacyjnym – dowodem uprawniającym do odbioru określonego świadczenia (towaru lub usługi). Nie jest on autonomicznym świadczeniem. Świadczeniem takim jest usługa, którego voucher dotyczy, czyli w przedstawionej sytuacji pobyt hotelowy i skipass.
Warto przy tym zauważyć, że zgodnie z art. 8 ust. 2a u.p.t.u. w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W efekcie należałoby uznać, że w przedstawionej sytuacji podatnik nabywa usługę od kontrahenta zagranicznego i przekazuje ją zwycięzcom konkursu. W myśl art. 28e u.p.t.u. miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. W efekcie usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, a podatnik nie będzie musiał rozliczyć VAT z tego tytułu.
Dowiedz się więcej z książki | |
VAT. Komentarz 2016
|