W przedmiotowej sprawie spółka zadeklarowała grunty, jako grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej a w odniesieniu do pozostałych gruntów złożyła deklarację na podatek rolny.
Prezydent miasta uznał jednak, że łąki, grunty orne oraz rowy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, jako zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Także SKO podzieliło stanowisko prezydenta co do zasadności opodatkowania gruntów sklasyfikowanych, jako użytki rolne podatkiem od nieruchomości, a nie podatkiem rolnym.
Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach. Sąd podkreślił, że u przedsiębiorcy występują dwa rodzaje gruntów:
1) grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - wszystkie grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy,
2) grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej - to te, które są w danym momencie wykorzystywane do wykonywania czynności składających się na działalność gospodarczą.
A użytki rolne u przedsiębiorcy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko wtedy, gdy są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Sąd miał zastrzeżenia co do ustaleń faktycznej sytuacji na gruncie/przedmiocie opodatkowania. Organy podatkowe – poza ustaleniem wydania na rzecz spółki ostatecznej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę – nie dokonały jakichkolwiek innych ustaleń. A warunkiem opodatkowania gruntów rolnych podatkiem od nieruchomości jest zajęcie ich na prowadzenie działalności gospodarczej. Według sądu ustalenie, że grunt rolny został zajęty do prowadzenia działalności gospodarczej nie może być oparte wyłącznie na ostatecznej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę.
Dlatego sąd nakazał, aby przy ponownym rozpoznaniu sprawy SKO wyjaśniło okoliczności, czy sporny grunt został przez spółkę ujęty w ewidencji środków trwałych. Wyjaśnienia wymaga też czy sporny grunt został przeznaczony pod budowę w lokalnym planie zagospodarowania, względnie w decyzji o warunkach zabudowy. Nie bez znaczenia będzie też wyjaśnienie okoliczności związanych z przyłączem mediów, podziałem nieruchomości itp. Dopiero więc po zebraniu całości materiału dowodowego SKO winno ocenić czy grunt został zajęty do prowadzenia działalności gospodarczej.
Wyrok WSA w Gliwicach z 11 marca 2014 r., I SA/Gl 818/13
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego