- Dzięki dalszym zmianom system podatkowy zostanie uszczelniony, a szara strefa wyeliminowana – powiedział Paweł Gruza, wiceminister finansów, w poniedziałek  na II Kongresie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.  Wiceminister przedstawili koncepcje reformy systemu podatkowego.

Rewolucja w opodatkowaniu dochodu
Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich w MF przyznał, że przepisy o podatkach dochodowych wymagają gruntownego przebudowania. Potwierdził, że w MF prowadzone są prace nad stworzeniem trzech nowych ustaw podatkowych.

Pierwsza miałaby mieć zastosowanie tylko do dochodów pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Druga ustawa dotyczyłaby opodatkowania zysków kapitałowych. Trzecia ustawa miałaby mieć natomiast zastosowanie do działalności gospodarczej.

Istniejący obecnie podział na PIT i CIT miałby zniknąć. Ustawa o podatku od działalności gospodarczej miałaby mieć zastosowanie do obecnych podatników PIT i CIT, którzy prowadzą firmy. Konkretnych projektów ustaw jeszcze nie ma. Eksperci radzą zatem wstrzymać się z oceną planów MF do momentu ich zaprezentowania.

Zmiany w VAT
Jeśli chodzi o rozliczenia VAT, Paweł Gruza wyjaśnił, że Komisja Europejska prowadzi prace nad zmianą zasad opodatkowania VAT. Pomysłów jest wiele. Najbardziej prawdopodobne jest odwrócenie zasad opodatkowania transakcji wewnątrzunijnych. Państwa członkowskie mają także zyskać większą swobodę w zakresie obniżania stawek VAT. Gruza zapowiedział przy okazji, że stawki VAT zostaną uporządkowane. Wskazał, że obecnie istnieje ok. 240 kategorii towarów i usług, których dotyczą stawki obniżone. Docelowo ma ich być ok. 60. Z zapewnień wiceministra nie wynika jednak, żeby część towarów została objęta wyższą stawką. Uporządkowanie ma dotyczyć przepisów. W tym celu powstanie specjalna stawek. Pisaliśmy o niej tutaj >>

Zmianie ulegną najprawdopodobniej także zasady opodatkowania VAT towarów w branży budowlanej i sprzedaż części samochodowych.

Resort chciałby także, żeby rozliczenia VAT zostały nieco uproszczone. Być może korekty rozliczeń wcześniejszych okresów będzie można dokonywać w deklaracjach bieżących. Także i tej kwestii musimy jednak poczekać na konkretne projekty ustaw. Zwłaszcza, że nie tak dawno zapowiadano, że deklaracji VAT nie będzie trzeba składać w ogóle, a organy podatkowe wszystkie informacje będą miały w jednolitych plikach kontrolnych .

Inne zmiany
Żukowski wskazał, że być może w niedługim czasie zlikwidowane zostaną zryczałtowane formy opodatkowania (ryczałt i karta). Na razie nie wiadomo jednak, czym będą zastąpione.

Paweł Gruza zapowiedział dodatkowo, że docelowo przepisy podatkowe mają być ujednolicone z regulacjami ustawy o rachunkowości, tak aby nie trzeba było prowadzić dwóch różnych ksiąg – podatkowej i rachunkowej.

W resorcie finansów prowadzone są także prace nad zmianą przepisów dot. podatku od nieruchomości. Nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zostaną najprawdopodobniej opodatkowane od wartości. Będzie to więc pewnego rodzaju podatek katastralny. Z tej zasady wyłączone jednak zostaną nieruchomości mieszkalne. W dalszym ciągu podstawą opodatkowania ma być tutaj ich powierzchnia.

Okazja do dyskusji
Jak tłumaczy Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, rada jest forum eksperckim wymiany poglądów pomiędzy przedsiębiorcami i ekspertami zajmującymi się zagadnieniami podatkowymi. Kongres, przy udziale przedstawicieli sądów administracyjnych i przedstawicieli Ministerstwa Finansów, stanowi unikalną okazję do wymiany poglądów na tematy podatkowe pomiędzy podatnikami i urzędnikami. Wobec ostatnich nowelizacji przepisów i tych planowanych II Kongres Rady Podatkowej był poświęcony perspektywom zmian w prawe podatkowym, w tym istotnym zmianom systemowym. - Rozmawialiśmy o oczekiwanym kształcie przepisów o podatkach dochodowych, w tym wspieraniu działalności innowacyjnej, zakresie staranności ciążącej na podatnikach, tak aby mogli czuć się bezpiecznie, oraz przyszłym kształcie ordynacji podatkowej - podsumowuje Nikończyk.

Wolters Kluwer Polska jest patronem medialnym kongresu.
 

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania Mariusz GoleckiKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania >>