Odpowiedź:
Amortyzacji dokonuje się co do zasady przy zastosowaniu stawek określonych przez ustawodawcę. Podatnicy mają jednak możliwość obniżania stawek, wobec czego za dopuszczalne należy uznać obniżenie stawki amortyzacji do 20%.

Uzasadnienie:
Odpowiedzi na zadane pytanie dostarcza art. 16i ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. W przypadku zestawów komputerowych stawka określona przez ustawodawcę wynosi 30%.
Stawki określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych mogą być podwyższane lub obniżane na zasadach określonych w u.p.d.o.p. Podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać:
1) dla budynków i budowli używanych w warunkach:
a) pogorszonych – przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
b) złych – przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4;
2) dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4;
3) dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.
Podatnicy mogą też – na mocy art. 16i ust. 5 u.p.d.o.p. – obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Należy przy tym podkreślić, że ustawodawca w żaden sposób nie ogranicza możliwości obniżenia stawki amortyzacji. W efekcie podatnik ma w tym zakresie pełną swobodę.
W efekcie należy uznać, że podatnik ma prawo określić stawkę amortyzacji poniżej stawki określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Tym samym postępowanie podatnika polegające na naliczaniu amortyzacji według stawki obniżonej do 20% należy uznać za poprawne.

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 18.09.2015 r.