Chodziło o opodatkowanie otrzymanego z Wielkiej Brytanii zasiłku dla owdowiałych rodziców. Sprawa dotyczyła samotnej matki wychowującej trójkę małoletnich dzieci. Wszyscy utrzymują się z renty rodzinnej otrzymywanej z ZUS. Mąż i ojciec dzieci zmarł. Za życia pracował w Szkocji i tam był ubezpieczony, w związku z tym, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Wielkiej Brytanii, przysługiwał mu zasiłek na dzieci do czasu kiedy dzieci się uczą („wdowi” zasiłek).
Podatniczka zapytała fiskusa czy od zasiłku na dzieci po zmarłym mężu należy odprowadzić podatek i czy bank zasadnie nalicza zaliczkę na podatek do urzędu skarbowego?
Sama uważa, że nie powinna odprowadzać podatku, ponieważ jest to zasiłek na dzieci po zmarłym mężu. Bank nie powinien więc pobierać podatku.
Fiskus się zgodził z podatniczką. Organ wskazał, że w myśl art. 17 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią zasiłek „wdowi”, który jest świadczeniem rodzinnym podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Oznacza to, że do ich opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego obowiązujące w danym roku podatkowym. Jednocześnie jednak, jako świadczenie otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, jest zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
A bank wypłacając ww. świadczenie zwolnione od podatku, niestanowiące renty zagranicznej, nie był i nie jest zobowiązany do pobrania od niego i odprowadzenia podatku dochodowego.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 maja 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-283/16/JG, LEX 311259