Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego
Polska firma (PKPiR) sprzedaje towar poza granice Polski. Dokonując sprzedaży na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii wystawiła fakturę 24 czerwca 2014 r. oraz sporządziła tzw. "potwierdzenie odbioru towaru". Paczka z towarem została nadana dnia 3 lipca 2014 r. i wysłana Pocztą Polską. Do nabywcy dotarła dnia 9 lipca 2014 r. - z taką też datą zostało uzupełnione potwierdzenie odbioru towaru i odesłane do nadawcy.
W którym momencie powstanie obowiązek podatkowy?
Z którego dnia należy pobrać kurs przeliczeniowy?
Faktura wystawiona została w euro, a następnie przeliczona zgodnie z umową zawartą z kontrahentem - wg kursu sprzed dnia wystawienia faktury. Na dokumencie znajdują się także odpowiadające kwoty wyrażone w złotówkach.
Czy w księdze należy ująć wyrażoną w złotówkach kwotę netto, czy też odpowiednio przeliczyć kwotę wyrażoną w euro (jeśli tak, to wg jakiego kursu)?
Odpowiedź
W tym przypadku faktura została wystawiona przed wydaniem rzeczy, czyli towaru. Oznacza to, że przychód powstanie w dniu wystawienia faktury, a zatem przychód w walucie obcej należy przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Trzeba też pamiętać o ewentualnych różnicach kursowych.
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisami art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Natomiast za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej zasadniczo uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień (art. 14 ust. 1c u.p.d.o.f.):
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Wynika z tego, że w razie wystawienia faktury przed wydaniem rzeczy przychód z działalności gospodarczej wystąpi w dniu wystawienia faktury. A zatem przychód w walucie obcej trzeba przeliczyć według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, czyli w tym przypadku dnia uzyskania przychodu.
Trzeba też pamiętać o różnicach kursowych, które wiążą się z przychodami w walutach obcych. Jak wiadomo, mogą być dodatnie, które zwiększają przychód lub ujemne, które zwiększają koszty uzyskania przychodów (art. 24c u.p.d.o.f.).
Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Natomiast ujemne różnice kursowe powstają w sytuacji odwrotnej, tj. gdy wartość przychodu należnego jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania (art. 24c ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.f.).
Sławomir Liżewski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 19 sierpnia 2014 r.