Pytanie
Mam pytanie dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwot faktycznie zapłaconych w kontekście przepisów CIT obowiązujących od 2013 r.
Co w sytuacji gdy rozliczam się z kontrahentem na podstawie zaproponowanych przez niego kompensat (kontrahent dostarcza mi surowiec a ja produkuję towar dla niego) ale on mnie kredytuje do wysokości limitu, np. 500.000 euro i do tej wysokości nie muszę regulować mu zobowiązań (jest to umowa ustna niegdzie nie zapisana)?
Co miesiąc potwierdzamy sobie należności i zobowiązania i porównujemy do kwoty umownego kredytu powyżej 500.000 euro - ja mu reguluję poniżej 500.000 euro, on mi również reguluje, a na koniec roku robimy kompensatę ażeby zmniejszyć saldo na kontach należności i zobowiązań.
Jak mam to rozliczać w myśl nowego przepisu art. 15b u.p.d.o.p.?
W ustawie mówi się o terminie 30 i 60 dni.
Co będzie w sytuacji gdy jako termin płatności będzie podana kompensata na życzenie bądź w ogóle tego terminu nie będzie?
Te przepisy to jedna wielka katastrofa dla firm produkcyjnych.
Odpowiedź
Niestety nowe regulacje u.p.d.o.p. obowiązujące od 2013 r. nie przewidują wyjątków co do stosowania ich w przypadku rozliczania rozrachunków poprzez kompensatę wzajemnych należności i zobowiązań.
Uzasadnienie
Niestety nowe regulacje zawarte w art. 15b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., nie przewidują wyjątków co do ich stosowania w przypadku rozliczania rozrachunków poprzez kompensatę wzajemnych należności i zobowiązań.
Aby uchronić się od negatywnych skutków stosowania art. 15b u.p.d.o.p. należałoby moim zdaniem dokonywać takich kompensat z zachowaniem terminu 90-dniowego od dnia zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów (jeżeli nie określono terminu płatności albo określono go w sposób wskazany przez Państwa tj. – kompensata na życzenie). Brak zachowania takiego terminu będzie skutkował moim zdaniem koniecznością wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych faktur w terminie 90 dni od dnia zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Moim zdaniem rozwiązaniem byłoby także uznanie, iż kontrahent kredytuje Państwa do wysokości 500.000 euro (zgodnie z Państwa porozumieniem, że do 500.000 euro nie muszą Państwo regulować należności) i jest to niezależne od jakiejkolwiek dostawy. Wówczas możnaby uznać, iż płatności są na bieżąco regulowane z posiadanej linii kredytowej (według mnie przepisu art. 15b u.p.d.o.p. nie stosuje się do zasad spłaty kredytu i pożyczek). Przy takim jednak rozwiązaniu okresowe potwierdzenie należności i zobowiązań musiałoby odnosić się nie do faktur zakupu ale do właśnie tej linii kredytowej.
W takim wypadku moim zdaniem należałoby także uwzględnić przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., który wskazuje, iż przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Tym nieodpłatnym świadczeniem byłby u Państwa kredyt w wysokości 500.000 euro i przychodem z tego tytułu jest koszt kredytu jaki musieliby Państwo ponieść w sytuacji gdyby kredyt miałby być zaciągnięty w banku lub innej instytucji finansowej.