Odpowiedź:
By skorygować poz. 7 CIT-8 trzeba wyjaśnić omyłkę organowi podatkowemu na piśmie.
Uzasadnienie:
Błędne zaznaczenie pola “korekta” uniemożliwia w zasadzie złożenie korekty zeznania, bowiem taka korekta musiałaby być identyczna jak zeznanie korygowane. Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) ani Rozdziału 10. ustawy z dnia 29 sierpnia 1998 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) nie przewidują szczególnej procedury w zakresie korekty takiego dokumentu. Jedyną drogą naprawy sytuacji jest zatem wystąpienie do właściwego organu podatkowego na piśmie z wyjaśnieniem, że pole korekta zostało zaznaczone omyłkowo, a zeznanie stanowi dokument pierwotny.
Wydaje się przy tym, że korekta, złożona jako pierwsze zeznanie w roku nie powinna być zaakceptowana, można się spodziewać zatem, że organ prowadziłby i tak czynności sprawdzające.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 12.04.2016 r.
W jaki sposób powiadomić urząd skarbowy o omyłkowo zaznaczonym polu w CIT-8?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSkładając zeznanie CIT-8 za 2015 r w pozycji 7 Cel złożenia zeznania, omyłkowo zaznaczyłam opcję - Korekta zeznania, zamiast Złożenie zeznania.Co powinnam zrobić, aby US uznał moją deklarację za pierwotną?