Pytanie
Spółka z o.o. (sponsor) zawarła umowę sponsoringu z osobą fizyczną (sponsorowanym). Zgodnie z umową sponsorowany przeprowadzi na rzecz sponsora działania reklamowe i promocyjne podczas organizowanych w kraju i za granicą w roku 2013 imprez medialnych - Ekspedycji związanych z wyprawami 4x4. Zgodnie z umową sponsor zobowiązuje się na rzecz sponsorowanego pana Kowalskiego do zapewnienia sprzętu wyprawowego wraz z sypialnią i osprzętem. Sponsorowany natomiast dostarczy samochód, który zostanie zgodnie z umową właściwie przystosowany do akcji reklamowych podczas imprez medialnych na koszt sponsora. W związku z umową sponsoringu spółka z o.o. wykonała usługę "adaptację samochodu do wypraw terenowych i rajdów ", na którą otrzymała od wykonawcy fakturę VAT.
Czy spółka z o.o. może odliczyć podatek naliczony od zakupu usługi?
Czy powinna wystawić fakturę wewnętrzną i dokonać naliczenia VAT należnego?
Odpowiedź
Sponsor powinien wystawić fakturę VAT na wartość przekazanych towarów i zastosować stawkę VAT właściwą dla sprzedaży tych towarów lub świadczonych usług. Tym samym - moim zdaniem - w odniesieniu do wszystkich przekazanych usług i towarów powinniście Państwo wystawić fakturę VAT dokumentującą przekazanie, gdzie wykażą Państwo VAT należny do zapłaty.
Uzasadnienie
Sponsoring jest definiowany, jako "finansowanie czegoś, często w zamian za reklamowanie własnej działalności" (Słownik wyrazów obcych PWN — wersja internetowa). Sponsorowanie może wiązać się z otrzymywaniem świadczeń wzajemnych od podmiotu sponsorowanego, bądź też mieć charakter jednostronny. Skutki podatkowe sponsoringu są uzależnione od treści tego stosunku prawnego. Gdy umowa zawarta między stronami przewiduje, że w zamian za przekazanie określonych środków pieniężnych, wartości rzeczowych lub świadczeń, sponsor otrzyma od podmiotu sponsorowanego ekwiwalentne świadczenie wzajemne o charakterze reklamowym, można mówić o tzw. sponsoringu właściwym. Stanowi on w istocie odpłatne nabycie usług reklamowych.
Na tle tak rozumianego sponsoringu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 21 sierpnia 2012 r., IPPP1/443-405/12-6/ISZ wskazuje, iż w przypadku, gdy istnieje związek zakupionych towarów i usług, ze sprzedażą opodatkowaną i nie zachodzą przesłanki negatywne określone w art. 88 ustawy, to podatnikowi, nabywcy tych towarów i usług przysługuje, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.
W świetle powyższego mają prawo odliczyć podatek naliczony od zakupu usługi adaptacji samochodu do wypraw terenowych i rajdów związanej ze świadczeniem usługi sponsoringu.
Jednakże w takiej sytuacji sponsor powinien wystawić fakturę VAT na wartość przekazanych towarów i zastosować stawkę VAT właściwą dla sprzedaży tych towarów lub świadczonych usług.
Tym samym moim zdaniem w odniesieniu do wszystkich przekazanych usług i towarów powinniście Państwo wystawić fakturę VAT dokumentującą przekazanie, gdzie wykażą Państwo podatek VAT należny do zapłaty.