Firma dokonała wywozu towaru poza granice UE. Odprawy celnej dokonano na podstawie faktury sprzedaży. Otrzymano potwierdzenie w formie komunikatu ECS zawierające numer faktury oraz wartość wyrażoną w złotówkach. Z uwagi na zmianę kursu fakturę skorygowano i wystawiono nową z innym numerem i inną wartością. Po roku zwrócono się z wnioskiem do urzędu o skorygowanie zgłoszenia celnego. Urząd wydał postanowienie o zmianie z datą bieżącą.
Jaką datę potwierdzenia wywozu należy przyjąć?
W sytuacji opisanej w pytaniu podatnik powinien skorygować deklarację za ten okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów, a więc za okres, w którym otrzymał komunikat IE-599 podpisany w systemie ESC.
Zgodnie z przepisami art. 2 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - przez eksport towarów (tzw. bezpośredni) rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 u.p.t.u., jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz.
Jak wyjaśnił Minister Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - w interpretacji indywidualnej z dnia 6 lutego 2009 r., IP-PP2-443-1667/08-2/MS, kwestia dokonywania zgłoszeń celnych została uregulowana rozporządzeniem Komisji (EWG) Nr 2454 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającym przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE. L. Nr 253 z 11 września 1993 r., poz. 1 z późn. zm.).
Z dniem 31 sierpnia 2007 r., w związku z uruchomieniem w Polsce pełnej funkcjonalności I fazy Systemu Kontroli Eksportu (Export Control System, ECS), uległy zmianie zasady dokonywania zgłoszeń do procedury wywozu, procedury uszlachetniania biernego oraz powrotnego wywozu po gospodarczej procedurze celnej. System ECS pozwala na elektroniczną obsługę zgłoszenia wywozowego przesyłanego przez zgłaszającego/eksportera, zarówno w urzędzie celnym wywozu, jak też w urzędzie celnym wyprowadzenia i opiera się na obiegu komunikatów elektronicznych pomiędzy urzędami celnymi a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych.
Urząd celny wywozu potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów przesyłając zgłaszającemu komunikat "Potwierdzenie wywozu" - komunikat IE-599. Podpisany przez system ECS komunikat ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych komunikat IE-599 jest dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Komunikat ten zawiera dane zgłoszenia z momentu zwolnienia zgłoszenia do procedury wywozu oraz informację o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy. Komunikat IE-599 jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.
Jeżeli dostawa towaru powinny być potwierdzone fakturą, w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje, na mocy art. 19 ust. 4 u.p.t.u., z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.
Na podstawie art. 41 ust. 4 i 6 u.p.t.u. w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, u.p.t.u., stawka podatku wynosi 0%. Z tym, że stawkę tą stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
W sytuacji opisanej w pytaniu dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty jest komunikatu IE-599 podpisany w systemie ESC.
Datą potwierdzenia wywozu jest w związku z powyższym data otrzymania przez podatnika komunikatu IE-599. Tak więc eksport ze stawką 0% powinien być wykazany w deklaracji za ten okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał to potwierdzenie.
Stosownie do przepisów art. 29 ust. 4a i ust. 4b pkt 1 u.p.t.u. w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru, dla którego wystawiono fakturę. Jednak warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę towaru nie stosuje się w przypadku eksportu towarów.
Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu, skoro korekta podstawy opodatkowania nie ma wpływu na wysokości podatku należnego, czy to zmniejszenia, czy też zwiększenia podstawy opodatkowania w eksporcie towarów, podatnik winien dokonać w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów.
W jaki sposób należy wypełnić deklarację, jeżeli urząd skarbowy skorygował zgłoszenie celne?
Firma dokonała wywozu towaru poza granice UE. Odprawy celnej dokonano na podstawie faktury sprzedaży. Otrzymano potwierdzenie w formie komunikatu ECS...