Kiedy najwcześniej można dokonać sprzedaży pojazdu, aby skorzystać z ww. zwolnienia?
Okres uprawniający do uznania danego towaru za towar używany, to okres jego faktycznego używania przez podatnika dokonującego dostawy owego towaru. W efekcie, okres ten liczyć trzeba od dnia rozpoczęcia faktycznego wykorzystywania (używania) towaru przez ww. podatnika. Ewentualne przerwy w używaniu towaru nie są uwzględnianie w ww. okresie.
Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., przez towary używane rozumie się towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Ustawa o VAT nie wyjaśnia co oznacza pojęcie "używanie" w związku z czym - odwołując się do wykładni językowej tego pojęcia - stwierdzić trzeba, iż używania oznacza "zastosować coś jako środek, narzędzie".
W konsekwencji, na gruncie art. 43 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u. za towar używany uznać można towar, który jest (był) faktycznie wykorzystywany przez podatnika dokonującego dostawy tego towaru przez okres co najmniej 6 miesięcy. Istotną jest tutaj okoliczność faktycznego wykorzystywania towaru, gdyż samo jego posiadanie nie uprawnia do kwalifikacji towaru jako używanego (posiadanie nie jest tożsame z używaniem - podobnie A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz", Warszawa 2008; postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z dnia 1 lutego 2006 r., 1418/ZT/T/443-70/05/SG).
Wprawdzie u.p.t.u. nie precyzuje, w jaki sposób liczyć należy okres 6 miesięcy, o którym mowa powyżej, to jednak zasadnym jest twierdzenie, iż okres ten powinno się liczyć od dnia rozpoczęcia faktycznego użytkowania towaru.
Mając na względzie powyższe uwagi, odnośnie przypadku wskazanego w treści pytania stwierdzić trzeba, że jeżeli Podatnik rozpoczął faktyczne używanie samochodu osobowego w dniu 12 marca 2008 r., to półroczny okres jego używania - zakładając stałe wykorzystywanie przez Podatnika samochodu w owym okresie - upłynie z dniem 12 września 2008 r. W związku z tym, aby sprzedaż samochodu osobowego mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT - domniemając spełnienie pozostałych warunków zwolnienia - powinna ona nastąpić po dniu 12 września 2008 r.
Z kolei w sytuacji, w której samochód osobowy nie był po dniu 12 marca 2008 r. stale (nieprzerwanie) wykorzystywany przez Podatnika, wówczas koniecznym jest - dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT - dalsze użytkowanie przez niego ww. pojazdu, aż do momentu, w którym faktyczny okres używania wynosić będzie co najmniej pół roku. Warto w tym miejscu zauważyć, iż art. 43 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u. nie wymaga, aby okres faktycznego używania towaru był nieprzerwany, w związku z czym możliwym jest sumowanie poszczególnych okresów (faktycznego używania), przy czym ich suma musi wynosić ponad pół roku (6 miesięcy). Tym samym, przerwy w faktycznym używaniu samochodu osobowego nie mogą być wliczane do półrocznego okresu, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u.