Odpowiedź:
Prawidłowym rozwiązaniem wydaje się księgowanie poprzez konto techniczne i dokonywanie rozliczeń w centrali.
Uzasadnienie:
Z opisanego stanu faktycznego można wnioskować, że oddział nie jest odrębnym podatnikiem VAT, w stosunku do centrali. W tej sytuacji nie dokonuje on odrębnych rozliczeń z organami podatkowymi, natomiast wykonywane przez niego operacje ujmowane są w ogólnych rozliczeniach centrali. Nie posiada on zatem własnych „rozrachunków z tytułu VAT z urzędem skarbowym”.
Nie zmienia to jednak faktu, że ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) nie zawiera w tym zakresie żadnych ograniczeń ani nawet wytycznych. Z tego powodu szczegółowe rozwiązania w tym zakresie leżą w gestii kierownika jednostki. Może on w polityce rachunkowości określić różnego rodzaju rozwiązania dostosowane do szczegółowych potrzeb jednostki, oddziału, czy też grupy kapitałowej.
Maciej Jurczyga, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 29.04.2015 r.
W jaki sposób księgować rozrachunki z tytułu VAT oddziału?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoW jaki sposób księgować rozrachunki z tytułu VAT oddziału?Czy w ramach ksiąg oddziału księgować je na rozrachunki z tytułu VAT z urzędem skarbowym, czy przerzucać je przez konto techniczne (między oddziałem a centralą) i księgować tylko w centrali na rozrachunki z tytułu VAT z urzędem skarbowym?