Tak wynika z wyroku NSA z 23 stycznia 2014 r. W rozpoznawanej sprawie sporne było to, czy w przypadku posiadania akcji w spółce komandytowo-akcyjnej wypłata dywidendy w formie niepieniężnej podlega VAT.
Zdaniem spółki dywidenda taka nie podlega opodatkowaniu. Natomiast według fiskusa dywidenda będzie opodatkowana jako nieodpłatna dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd zgodził się z fiskusem uznając, że w sytuacji, gdy spółka komandytowo-akcyjna dokonuje na rzecz swoich akcjonariuszy nieodpłatnego przekazania rzeczy przez tę spółkę nabytych lub wytworzonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas na gruncie ustawy o VAT dochodzi do dokonania nieodpłatnej dostawy towarów, która na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu. Przy tym dla takiej kwalifikacji bez znaczenia jest przyczyna przekazania tych rzeczy, bowiem bez względu, czy będzie to umowa darowizny, czy też dywidenda z zysku spółki, w aspekcie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej nie ma to żadnego znaczenia. Efektem ekonomicznym, który ma istotne znaczenie dla tej daniny jest to, że spółka komandytowo-akcyjna dokonała na rzecz swoich akcjonariuszy dostawy towarów.
W ocenie NSA wypłata dywidendy w formie niepieniężnej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie ma podstaw do tego, aby pozyskanie towarów lub usług do celów osobistych (do konsumpcji) akcjonariuszy w opisanych warunkach następowało na zasadach korzystniejszych niż w przypadku osób nabywających towary i usługi w obrocie powszechnym.
Wyrok NSA z 23 stycznia 2014 r., I FSK 202/13
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego