Tak wskazał minister finansów w interpretacji indywidualnej z 18 kwietnia 2016 r. Chodziło o nieprowadzącą działalności gospodarczej państwową jednostką budżetową utworzoną przez Ministra Obrony Narodowej. Jest ona także zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, w zakresie podlegających opodatkowaniu, jako wynikających z zawartych umów cywilnoprawnych, czynności polegających na refakturowaniu - na rzecz zewnętrznych wykonawców robót budowlano-montażowych - kosztów zużytej przez nich energii elektrycznej.
Jednostka zapytała fiskusa czy nabywając dla realizacji zadań, do których została powołana, towary wymienione w zał. nr 11 do ustawy jest podatnikiem, a tym samym czy ma obowiązek naliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku VAT należnego od dostawy towarów.
Sama uważa, że nie w związku z tym, potencjalny dostawca tych towarów nie będzie również uprawniony do wystawienia faktury VAT oznaczonej, jako „Odwrotne obciążenie” i przeniesienia na jednostkę obowiązku naliczenia podatku VAT należnego od dostawy. Jednostka uważa, że ma prawo nabywać towary na ogólnych zasadach tzn. z doliczonym przez dostawcę podatkiem VAT, natomiast podatnikiem w zakresie podatku VAT należnego od dostawy na jej rzecz będzie sprzedawca (dostawca) towarów.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko jednostki za prawidłowe. Zdaniem organu, jeżeli jednostka nabywając towary wyłącznie w celu realizacji zadań resortu Obrony Narodowej w zakresie zarządzania i utrzymania nieruchomości wojskowych nie działa, jako podatnik VAT, czyli nie jest podatnikiem, to nie może też być uznany za podatnika w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. W konsekwencji brak jest podstaw do wystawienia przez sprzedającego faktury oznaczonej, jako „odwrotne obciążenie”, a jednostka nie będzie miała obowiązku naliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku VAT należnego od dostawy na jego rzecz towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.
Minister finansów nie zgodził się z tą interpretacją i ją zmienił. Zdaniem ministra, nabywając towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT od sprzedawcy będącego podatnikiem VAT czynnym (niekorzystającego ze zwolnienia podmiotowego) zobowiązany jest rozliczyć podatek od towarów i usług z tytułu takiej dostawy z zastosowaniem mechanizmu odwróconego obciążenia. Należy bowiem zauważyć, że jeżeli organ władzy publicznej lub obsługujący go urząd jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny (z tytułu wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu) wówczas z tytułu nabycia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT objętych procedurą „odwróconego obciążenia”, podatnik ten powinien rozliczać się zgodnie z reżimem tego mechanizmu, bez względu na cel w jakim – w konkretnym przypadku – dokonuje zakupu, tj. czy zakup jest realizowany w związku z prowadzoną przez tego podatnika działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT, czy też zakup będzie służył działalności wykonywanej jako organ władzy publicznej (oczywiście o ile spełnione zostaną pozostałe przesłanki przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT).
Obowiązek rozliczenia przez jednostkę podatku od towarów i usług w procedurze odwróconego obciążenia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT nie oznacza konieczności angażowania środków finansowych w większej wysokości – sprzedawca towarów otrzyma zapłatę za dostarczone towary w wartości netto, zaś podatek VAT od tej transakcji sprzedaży zostanie odprowadzony przez jednostkę do urzędu skarbowego (a nie do sprzedawcy, jak w przypadku rozliczeń na zasadach ogólnych). Należy bowiem zauważyć, że w przypadku rozliczenia przedmiotowej transakcji na zasadach ogólnych jednostka zobowiązana byłaby do poniesienia ekonomicznego ciężaru podatku należnego zawartego w cenie towaru.
Minister finansów stwierdził więc, że państwowa jednostka budżetowa utworzona przez Ministra Obrony Narodowej z tytułu nabycia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT jest podatnikiem tego podatku (art. 17 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o VAT), a tym samym zobowiązany jest do naliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku VAT należnego od dostawy takich towarów, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (o ile spełnione są pozostałe przesłanki przewidziane w ust. 1 pkt 7 lit. a i c ww. artykułu).
Interpretacja indywidualna ministra finansów z 18 kwietnia 2016 r., sygn. PT8.8101.83.2016/WCH, LEX nr 307058
Dowiedz się więcej z książki | |
Odwrotne obciążenie podatkiem VAT w transakcjach transgranicznych i krajowych
|