Sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadzi sprzedaż internetową towarów. Zgodnie z regulaminem sprzedaży, kosztami związanymi z wysyłką towarów obciążany jest nabywca. Zapłata za dostawę następuje łącznie z zapłatą za towar na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym i stanowi zwrot za wydatki poniesione w imieniu i na rzecz kupującego. W umowie aukcji lub regulaminie sklepu internetowego podatniczka umieszcza klauzulę, będącą załącznikiem do umowy, zgodnie, z którą kupujący udziela sprzedającemu pełnomocnictwa do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o świadczenie usług pocztowych i przesłanie w jego imieniu zakupionych przedmiotów oraz zobowiązuje się do poniesienia wszystkich kosztów związanych z zawarciem umowy z operatorem pocztowym, tj. kosztów eksploatacyjnych pojazdu, opakowania, transportu i innych. Wydatki z zerową stawką VAT, jak i ze stawką 23 proc., nie będą ujmowane w księdze podatkowej, ponieważ zwrot wydatków nie jest obrotem, lecz realizacją pełnomocnictwa. Koszty dostawy podatniczka określa hipotetycznie z dołu według cen znaczków pocztowych lub wymogów danego operatora pocztowego. Ewentualna nadwyżka będzie zwracana kupującemu pod warunkiem, że nie będzie większa od kosztów przelewu bankowego, chyba, że kupujący pokryje koszt przelewu oraz pod warunkiem, że kupujący wskaże miejsce i sposób zwrotu.
W związku z tym zdarzeniem podatniczka zapytała fiskusa, czy udzielone przez kupującego pełnomocnictwo zwalnia z opodatkowania nadwyżkę z niewykorzystanej kwoty zwrotu wydatków.
Zdaniem podatniczki zgodnie z art. 79 Dyrektywy VAT wynika, że nie jest ona zobowiązana do opodatkowania podatkiem VAT niewykorzystanej kwoty zwrotu kosztów w związku z udzielonym pełnomocnictwem.
Zdaniem fiskus opodatkowaniu nie będzie podlegała jedynie kwota stanowiąca zwrot kosztów przesyłki. Natomiast opodatkowaniu będzie podlegała niezwrócona nabywcy kwota stanowiąca nadwyżkę z kwoty przeznaczonej do opłacenia wszystkich kosztów poniesionych w związku ze zrealizowaniem przesyłki towaru, gdyż kwota nadwyżki, przekraczająca kwotę zwrotu kosztów przesyłki, będzie stanowiła dodatkowe wynagrodzenie z tytułu dostawy towarów.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu to fiskus ma rację. Według sądu skoro w zakres podstawy opodatkowania nie wchodzą jedynie kwoty otrzymane przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy stanowiące zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów, to kwota przewyższająca te koszty otrzymana przez podatnika od nabywcy towarów, czy usług nie mieści się w zakresie kosztów, o których mowa w art. 79c Dyrektywy VAT i jak słusznie przyjęto w sprawie powinna być wliczona do podstawy opodatkowania świadczenia głównego.
Wyrok NSA z 13 maja 2016 r., sygn. akt I FSK 1879/14