W przedmiotowej sprawie podatnik prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą i nie jest zarejestrowany jako „płatnik” podatku od towarów i usług. Jako podwykonawca świadczy usługi polegające na instalacji (montażu) turbin wiatrowych na rzecz spółki z o.o. zarejestrowanej i posiadającej siedzibę na terytorium Polski. Spółka jest zarejestrowana, jako podatnik VAT. Montowane elementy turbin wiatrowych są w każdym przypadku własnością inwestora. Usługi wykonywane są w miejscu posadowienia turbin, na terenie innych niż Polska państw Unii Europejskiej. Podatnik wystawia spółce rachunki za wykonane przez siebie prace. Spółka, po uwzględnieniu kosztów, jakie sama ponosi w związku z wykonywaniem tych usług, wystawia faktury za usługi dotyczące instalacji turbin na rzecz kontrahenta.
Zdaniem podatnika o miejscu świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi związanej z nieruchomością decyduje w tym przypadku wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa jest ściśle związana, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy.
Fiskus zgodził się z podatnikiem i potwierdził, że art. 28e ustawy o VAT, który ma tu zastosowanie stanowi wyjątek od zasady, przyjmując, jako kryterium, odniesienie się nie do podmiotu, lecz do przedmiotu, którym jest nieruchomość, a usługi, które jej wprost dotyczą mają być opodatkowane według miejsca jej położenia. Należy pamiętać, że podatek nakładany jest zgodnie z zasadą terytorialnej suwerenności podatkowej, która powoduje opodatkowanie usług w kraju ich rzeczywistej konsumpcji, a więc wskazane w przepisie art. 28e rozwiązania mają zagwarantować uniknięcie przypadków braku opodatkowania lub podwójnego nałożenia podatku.
Podsumowując miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania tych usług – w oparciu o art. 28e ustawy o VAT - jest zatem kraj, w którym montowana jest dana elektrownia wiatrowa.
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego