Pytanie
W czerwcu 2008 r. powstała w naszej firmie nadpłata podatku VAT, która została zapisana do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Nadpłata ta systematycznie rosła (występowały koszty, nie było sprzedaży), aż do sierpnia 2009 r. Od tego czasu składane są zerowe deklaracje VAT z taka samą kwota podatku naliczonego do odliczenia. W tym miesiącu planujemy wykazać sprzedaż, czy jest możliwe odliczenie przenoszonego podatku VAT, czy nie uległ on przedawnieniu.
Jeżeli jest przedawniony w jaki sposób wykazać to w deklaracji VAT?
Odpowiedź
Ani powyższy przepis, ani żaden inny nie wskazują, aby kwota z przeniesienia ulegała przedawnieniu, czego konsekwencją byłby brak możliwości jej rozliczenia w kolejnym/kolejnych miesiącu/ach.
Uzasadnienie
Jak wynika z art. 86 ust. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.
Ani powyższy przepis, ani żaden inny nie wskazują, aby kwota z przeniesienia ulegała przedawnieniu, czego konsekwencją byłby brak możliwości jej rozliczenia w kolejnym/kolejnych miesiącu/ach.
Upływ czasu negatywnie wpływa jedynie na prawo do odliczenia, z którego podatnik nie skorzystał, tj. na możliwość wcześniej nie odliczonego, czyli nie wykazanego w ewidencji zakupu i deklaracji VAT-7 podatku naliczonego wykazanego na fakturach. Stanowi o tym art. 86 ust. 13 u.p.t.u.
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu powstania obowiązku podatkowego (a w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r. – w miesiącu otrzymania faktury) albo za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Ograniczenie to nie odnosi się jednak do kwoty podatku naliczonego, w odniesieniu do której podatnik skorzystał z prawa do odliczenia wykazując ją w deklaracji za właściwy miesiąc, tj. do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podlegającej przeniesieniu na następny miesiąc.
Powyższe oznacza, że powstała w rozliczeniu za czerwiec 2008 r. nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która aż do sierpnia 2009 r. – w związku z brakiem sprzedaży i podatku należnego przy jednoczesnym dokonywaniem zakupów – powiększała się, a następnie od tego okresu aż do marca 2015 r. była "przenoszona" w tej samej wysokości na kolejne okresy rozliczeniowe, może zostać odliczona od podatku należnego z tytułu dokonanej w kwietniu 2015 r. sprzedaży
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
VAT. Komentarz 2015
|